Saná - V Jemenu probíhá podle OSN jedna z největších humanitárních krizí na světě. A to až doposud bez větší pozornosti okolního světa.
Lidem, kteří se ve válkou zmítané zemi ocitli bez peněz, lékařské péče a dostatku pitné vody a základních potravin, ale nyní pomáhají i Češi.
Na sbírce pro Jemen vybraly české pobočky organizací UNICEF a Lékaři bez hranic (MSF) přes 200 000 korun. Jen za poslední tři týdny.
Díky tomu mohla do jemenské metropole Saná putovat před Vánoci humanitární dodávka zdravotnického materiálu. Jedná se především o vakcíny proti tetanu, záškrtu nebo černému kašli.
Válka a částečná blokáda ze strany sousedních států zapříčinila kolaps zdravotnického systému a celkové zhoršení zdravotního stavu Jemenců.
Saúdská Arábie a několik dalších arabských zemí bojuje v rámci koalice proti šíitským povstalcům v Jemenu na straně jemenské vlády.
Šíité, jejichž spojencem je Írán, vypálili loni v listopadu raketu k rijádskému letišti. Saúdští Arabové na to tehdy zareagovali vyhlášením blokády na jemenské přístavy a letiště ovládané šíity.
Po choleře přišel záškrt
Rijád tak přispěl k prohloubení humanitární katastrofy jemenských civilistů. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se po obrovské epidemii cholery, která loni zabila 2220 lidí, navíc v zemi šíří záškrt. Toto bakteriální infekční onemocnění se přenáší i vzduchem a způsobuje těžkou angínu. Ve vyspělém světě bylo prakticky vymýceno. Pokud se neléčí, může být smrtelné.
Nejméně 471 lidí se už od loňského léta záškrtem nakazilo, každý desátý na tuto nemoc umírá.
Jemen patří mezi nejchudší arabské země. Osm milionů obyvatel se ocitá na prahu hladomoru. Podle výzkumu humanitární organizace Save the Children umírá v Jemenu denně 130 dětí kvůli nemocem nebo podvýživě.
With Yemen’s rainy season on the horizon and Saudi ships blocking humanitarian supplies, doctors brace against an expected surge in cholera https://t.co/YkaaJEU3y5 pic.twitter.com/8WVNszxzr0
— Reuters Top News (@Reuters) December 31, 2017
Na přelomu roku podepsalo přes 400 významných světových osobností a celebrit výzvu na pomoc Jemenu. Mezi nimi i britští herci Bill Nighy a Simon Pegg nebo hudebník Peter Gabriel.
"Jemen už nemůže dál čekat. K zastavení humanitární krize a hladomoru potřebuje tato země okamžité příměří, konec jakýchkoli blokád dodávek potravin, paliva a zdravotnických potřeb a začátek všeobecného mírového procesu," píší osobnosti ve svém prohlášení, vydaném k výročí 1000. dne od vypuknutí občanské války v Jemenu v březnu 2015.
Pomoc od Čechů
Kromě UNICEF mohou Češi pomáhat i prostřednictvím Lékařů bez hranic, kteří Jemencům zajišťují lékařskou péči, která se jim na mnoha místech vůbec nedostává.
"V Jemenu je zapotřebí mnohem větší humanitární pomoc, Lékaři bez hranic a několik dalších organizací, které tam nyní působí, nemohou sami pokrýt všechny potřeby," uvedla pro Aktuálně.cz Iveta Polochová z české kanceláře MSF.