Soul - Čínské bezpečnostní složky údajně zadržely dva agenty z KLDR, kteří plánovali atentát na 21letého synovce severokorejského vůdce Kim Čong-una.
Otec mladíka Kim Čong-nam, který byl bratrem diktátora, byl v únoru zavražděn na letišti v Malajsii. Z jeho vraždy jsou rovněž podezřelé severokorejské tajné služby. Informoval o tom britský deník The Daily Telegraph.
China 'detains North Korean assassins seeking Kim Jong-un's dissident nephew Kim Han-sol'https://t.co/8H9rfV2LAo pic.twitter.com/AZrkA164K2
— Yahoo Singapore (@YahooSG) October 31, 2017
Jihokorejský list Čungang ilbo s odvoláním na severokorejské zdroje napsal, že do plánování vraždy diktátorova synovce Kim Han-sola, který se v minulosti kriticky vyjadřoval o vládnoucím režimu v Pchjongjangu, bylo v Číně zapojeno sedm agentů.
"Příslušníci speciálních severokorejských sil pronikli (do Číny), aby zlikvidovali Kim Han-sola. Některé z nich ale zatklo čínské ministerstvo národní bezpečnosti a jsou v současnosti vyšetřováni v zařízení u Pekingu," sdělil zdroj listu Čungang ilbo.
Čínské úřady prý odhalily plán na vraždu během zesílených bezpečnostních opatření v době, kdy se v Pekingu konal sjezd vládnoucí Komunistické strany Číny. Ten začal 18. října a trval sedm dní.
Údajný pokus o atentát na Kim Han-sola přichází v okamžiku, kdy jsou za vraždu jeho otce Kim Čong-nama v Malajsii souzeny dvě ženy - Indonésanka a Vietnamka. Ty čelí obvinění, že Kim Čong-namovi nastříkaly na obličej zakázanou bojovou látku VX.
Obě obviněné podle vyšetřovatelů vypověděly, že byly oklamány a myslely si, že látka je neškodná a že jde o žert natáčený skrytou kamerou. Malajsijští vyšetřovatelé tvrdí, že ženám jed poskytli čtyři Severokorejci, kteří v den vraždy z Malajsie odjeli.
Kandidát na severokorejského vůdce
Kim Čong-nam byl bratr vůdce KLDR Kim Čong-una. Jejich společným otcem byl bývalý severokorejský prezident Kim Čong-il, matky měli odlišné.
Kim Čong-nam byl dlouhou dobu považován za potenciálního budoucího severokorejského vůdce. V nemilost upadl po skandálech kolem pokusů o nezákonný vstup do Japonska. Kim Čong-nam tvrdil, že chtěl navštívit tamní Disneyland. Poté žil řadu let se svou rodinou v dobrovolném exilu v Macau.
Po smrti Kim Čong-nama byla zveřejněna videonahrávka, na níž jeho 21letý syn Kim Han-sol řekl, že se společně se svou matkou a sestrou skrývá a že mu pomoc poskytly čtyři zahraniční země - Čína, Spojené státy, Nizozemsko a další nejmenovaná země.
Videozáznam zveřejnila na serveru YouTube dosud neznámá skupina Cheollima Civil Defense, která se prý o příbuzné Kim Čong-nama po jeho vraždě postarala a urychleně je převezla na bezpečné místo. Skupina tvrdí, že pomáhá vysoce postaveným Severokorejcům opustit zemi.
Jak uvedl list The Daily Telegraph, je možné, že Kim Han-sol zůstal po otcově smrti s rodinou v Číně pod ochranou Pekingu, který rovněž chránil jeho otce, když byl v zemi. Podle deníku existují náznaky, že Peking vnímal Kim Čong-nama jako potenciálního severokorejského vůdce, pokud by byl jeho bratr někdy svržen.
Kritik diktátorů
Analytici se domnívají, že severokorejský diktátor Kim Čong-un považoval svého bratra Kim Čong-nama za nebezpečného konkurenta a nařídil jeho likvidaci. Pchjongjang toto obvinění odmítá.
Po smrti Kim Čong-nama je Kim Han-sol jedním z mála zbývajících potomků dědičné severokorejské komunistické dynastie a jediným, který žije mimo území Severní Koreje.
V několika málo rozhovorech, které Kim Han-sol poskytl médiím, označil dědečka Kim Čong-ila i strýce Kim Čong-una za diktátory. Prohlásil také, že by se rád vrátil do vlasti, aby zlepšil životní podmínky svých krajanů.
Automatic kim han-sol is the next pic.twitter.com/rzMLrhAHB9
— Drew Oxenbould (@Drewoxenbould) August 12, 2017