Na každoročním festivalu ve městě Jü-lin na jihozápadě země si návštěvníci mohou koupit psí maso přímo ze zvířat, která se tísní v přeplněných klecích. Podle aktivistů to nicméně vypadá, že počet příchozích se letos snížil.
Čínská vláda nyní připravuje zákony, které budou zakazovat obchodování s volně žijícími zvířaty a chránit ta domácí. Aktivisté v této souvislosti doufají, že letos se festival v Jü-linu koná naposled. Jak uvedl Peter Li, který je jedním z nich, festival musí skončit "nejen kvůli zvířatům, ale také kvůli zdraví a bezpečnosti lidí". "Povolit shromáždění velkého množství lidí za účelem obchodování a konzumace psího masa na přeplněných trzích a v restauracích pod záštitou festivalu představuje významné zdravotní riziko," dodal.
Nový typ koronaviru se podle názoru řady expertů rozšířil do světa z čínského tržiště ve městě Wu-chan, kde se prodávala i divoce žijící a exotická zvířata. Podle vědeckých poznatků jsou původním zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 netopýři. Z netopýra na člověka se virus patrně přenesl přes nějakého mezihostitele, mohl jím být například chráněný luskoun, jehož maso se v Číně považuje za delikatesu.
Čínské nejvyšší vedení v této souvislosti už v únoru vydalo zákaz obchodování s volně žijícími živočichy i jejich konzumace. Město Šen-čen se pak v dubnu stalo vůbec prvním, které v rámci opatření proti nákaze koronavirem rozhodlo zakázat konzumaci psů a koček.