Přehledně: Čínský prezident je teď "Putin plus", chce ovládnout všechny páky moci, píší média

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 12. 3. 2018 13:45
Čínský prezident Si Ťin-pching má nakročeno k doživotnímu vládnutí v Číně. Umožní mu to změny v ústavě, které v neděli schválil čínský parlament. Ten zrušil článek ústavy, který dosud bránil politikům setrvat na postu prezidenta déle než dvě pětiletá období. Znamená to nástup nového Mao Ce-tunga? Projděte si náš přehled.
Foto: Reuters

Císař Si

Čínský prezident Si Ťin-pching zůstane na postu hlavy státu i po roce 2023. Tamní parlament - Všečínské shromáždění lidových zástupců - v neděli odhlasoval změny v ústavě. Především z ní vypadl bod, který omezoval funkce prezidenta a viceprezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy celkem na deset let.

Z téměř tří tisíc delegátů se jen tři poslanci zdrželi, dva byli proti novému znění ústavy a jeden hlas byl neplatný. Siovo drtivé vítězství svědčí o tom, jak velkou moc prezident během posledních pěti let ve svých rukou soustředil.

Nicméně mnohem důležitější než post prezidenta je v komunistickém státě pozice generálního tajemníka strany, kterou Si rovněž vykonává. Ta byla dosud také omezena na dvě pětiletá období. Šlo ale o nepsané pravidlo, a tak se mohlo snadno prolomit - bez oficiálních změn ústavy.

Čtyřiašedesátiletý Si Ťin-pching se tak fakticky stává doživotním vládcem říše středu, která je nyní druhou nejsilnější ekonomikou světa. Je nyní nejmocnějším vůdcem od dob zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga.

 

Právě se děje

Další zprávy