Bilance v Chemnitzu: 11 000 demonstrujících a 25 trestných činů. Protesty nekončí

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 9. 2018 18:24
Zranění v sobotu utrpěl v Chemnitzu mimo jiné 20letý Afghánec, kterého napadli čtyři maskovaní lidé. V pondělí se v saském městě bude konat velký koncert proti pravicovému extremismu.
Střety demonstrujících s policií v Chemnitzu.
Střety demonstrujících s policií v Chemnitzu. | Foto: Reuters

Chemnitz (Německo) - Celkem přes 11 000 lidí, z toho osm tisíc na straně krajní pravice, se zúčastnilo sobotních demonstrací ve východoněmeckém městě Chemnitz (Saská Kamenice).

Zranění při protestech proti migrantům i proti pravicovým extremistům utrpělo 18 lidí, z toho tři policisté. Zranění jsou převážně lehká, informovala  policie, která rovněž zaznamenala v souvislosti s demonstracemi nejméně 25 trestných činů. Zranění v sobotu utrpěl v Chemnitzu mimo jiné 20letý Afghánec, kterého napadli čtyři maskovaní lidé.

Napětí ve městě nedaleko českých hranic vyvolala před týdnem vražda 35letého Němce s kubánskými kořeny, z níž jsou podezřelí Iráčan a Syřan. Některé z následných protestů doprovázely násilnosti a útoky pravicových extremistů na přistěhovalce a na neněmecky vypadající osoby. Tyto akce v Německu vyvolaly pobouření.

Během série sobotních demonstrací, které organizovalo pravicové hnutí Pro Chemnitz, protiimigrační hnutí Pegida a parlamentní strana Alternativa pro Německo (AfD) i jejich odpůrci, policie zaznamenala 25 trestných činů. Bylo mezi nimi poškozování majetku, ublížení na zdraví či užívání symbolů protiústavních organizací.

V místní části Markersdorf, která leží na jižním okraji Chemnitzu, tedy stranou míst, kde se demonstrovalo, byl podle policie v sobotu večer skupinou čtyř zahalených osob napaden 20letý Afghánec. Mladík utrpěl lehká zranění. "V rámci vyšetřování bude nutné ověřit, zda se v případě pachatelů nejednalo o někdejší účastníky demonstrace," uvedla policie.

Na demonstrace proti migrantům i na akce uspořádané na protest proti pravicovým radikálům a proti nenávisti vůči cizincům dohlíželo celkem 1800 policistů. Saskou policii přitom podpořily posily z dalších devíti spolkových zemí a také příslušníci spolkové policie.

Protesty svolané levicovými parlamentními stranami Levice a Zelení i demonstrace pravicového hnutí Pro Chemnitz se obešly podle policie bez incidentů. S policií se ovšem později střetlo asi 300 osob, které se pokusily proniknout na demonstraci AfD.

Další dvě menší demonstrace se v Chemnitzu konaly v neděli. Ohlásili je místní občané a evangelická církev. V pondělí se pod heslem Wir sind mehr (Nás je víc) bude konat koncert proti pravicovému extremismu. Mezi účinkujícími má být například punkrocková kapela Die Toten Hosen.

Podle agentury DPA se v neděli ve městě sešlo kolem 200 lidí k pokojné demonstraci za demokracii a proti extremismu. Mezi účastníky byly i celé rodiny. "Musíme povstat a ukázat, že si svůj dosavadní život - demokratický, světu otevřený a tolerantní - nenecháme vzít," řekl organizátor demonstrace Dirk Richter.

Chemnitz v neděli navštívil saský premiér Michael Kretschmer. "Je to přátelská a pokojná země, většina podporuje demokracii a právní stát," prohlásil křesťanskodemokratický politik před radnicí saského města, kde se sešly stovky lidí na akci svolané evangelickou církví. Podle Kretschmera existuje ze strany politiků i společnosti silná snaha o ochranu napadených.

Kretschmer poděkoval policii za sobotní zásah. "Podle mě jsou pravicoví extremisté největšími nepřáteli demokracie," prohlásil. Podle něj je třeba ukázat, kdo je ve většině.

V souvislosti s děním v Chemnitzu v neděli německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval Němce k větší aktivitě v boji proti rasismu a v obraně demokracie. "V naší společnosti se bohužel rozšířila určitá pohodlnost, kterou musíme překonat," řekl bulvárnímu listu Bild. Jeho generace podle něj vnímá svobodu, právní stát a demokracii jako samozřejmost. "Musíme občas vstát z gauče a otevřít ústa," vyzval sociální demokrat.

Podle aktuálního průzkumu si nicméně většina Němců nemyslí, že by měla jejich země jako celek problém s pravicovým extremismem. V anketě agentury Emnid pro list Bild 66 procent dotázaných uvedlo, že se tento problém týká hlavně východního Německa. Že pravicový extremismus je problémem především zemí, které vznikly z bývalé Německé demokratické republiky, si myslí dokonce i 57 procent dotázaných, kteří ve východní části Německa žijí.

Podle průzkumu se dále 66 procent respondentů domnívá, že protestovat proti cizincům není v pořádku. Pochopení pro protesty proti trestným činům spáchaným cizinci ovšem vyjádřilo 71 procent účastníků průzkumu.

Video: Hajlovalo se tady, popisuje Češka nepokoje v saském městě Chemnitz

Hajlovalo se, létaly lahve i dělobuchy. Češka popisuje vypjaté nepokoje v Chemnitzu | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy