Foto: Na zemi leží květiny, Němci se na místě vraždy hádají. Navštívili jsme Chemnitz

Podívejte se, jak vypadá život v německém Chemnitzu po vraždě a neonacistických demonstracích.
Chodník v centru německého města Chemnitz (Saská Kamenice), které leží nedaleko hranic s Českem, připomíná tragédii z noci ze soboty na neděli.
Lidé obcházejí jeden větší a jeden menší kruh svíček a květin, které poukazují na místo vraždy.
O život tu přišel 35letý truhlář Daniel H. Jeho matka byla Němka a otec Kubánec.
Ubodal ho nejspíš jeden z dvojice mladíků, kteří se s ním v noci střetli. Co k vraždě vedlo, policie zatím nesdělila. Jeden podezřelý je Iráčan, druhý Syřan.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
31. 8. 2018 6:50
Reportéři Aktuálně.cz navštívili německé město Chemnitz, kde před několika dny došlo k vraždě 35letého muže, po které následovaly protesty pravicových radikálů. Lidé na místo nosí svíčky. A hádají se, když přijdou položit květiny i arabsky mluvící mladíci. Z vraždy je podezřelý Iráčan a Syřan, městem a celým Saskem lomcuje protiimigrační nálada. Naposledy se tu demonstrovalo ve čtvrtek večer.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy