Irácký útočník z Chemnitze používal padělané doklady. Měl být již dříve vyhoštěn

ČTK ČTK
31. 8. 2018 21:03
Zabití Němce s kubánskými kořeny odstartovalo v Chemnitzi sérii protestů. Na víkend se očekávají demonstrace i protidemonstrace s tisíci účastníků.
Demonstrace v Chemnitzu
Demonstrace v Chemnitzu | Foto: Reuters

Chemnitz - Iráčan, který je podezřelý ze zabití 35letého Němce ve městě Chemnitz (Saská Kamenice), úřadům předložil falešné doklady, informoval německý zpravodajský magazín Der Spiegel.

Podle správního soudu v Chemnitzi bylo už v roce 2016 možné Iráčana vyhostit do Bulharska, kde poprvé požádal o azyl.

Od minulého víkendu, kdy německý občan přišel o život, panuje v saském městě napětí doprovázené protesty krajní pravice namířenými proti migrantům.Pátek byl relativně klidný, ale další několikatisícové demonstrace jsou plánovány na sobotu.

Zabití Němce s kubánskými kořeny odstartovalo v Chemnitzi sérii protestů. V neděli a v pondělí radikálové napadali přistěhovalce a neněmecky vypadající osoby, vyvolávali potyčky a někteří hajlovali a používali symboly zakázaných organizací.

Napětí v podkrušnohorském městě vyvolal útok nožem dvojice žadatelů o azyl. Podezřelými jsou Iráčan a Syřan ve věku 22 a 23 let, které soud poslal do vazby.

Doklady? Totální padělky

V pátek se objevily další podrobnosti o Iráčanovi. Z vyšetřování Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) v Norimberku vyplynulo, že dvoje osobní doklady, které předložil, byly "totální padělky", informoval Der Spiegel. Oficiálně se k tomu BAMF zatím nevyjádřil.

Předsedkyně výboru pro vnitřní záležitosti Spolkového sněmu Andrea Lindholzová podle rozhlasové stanice SWR potvrdila, že Iráčan si obstaral dvojí falešnou identitu a že se takto prokazoval i při dvou cestách do Nizozemska.

Správní soud v Chemnitzi kromě toho uvedl, že Iráčana bylo možné už v květnu 2016 vyhostit, konkrétně do Bulharska, kde byl registrován jako žadatel o azyl. To se ale nestalo a půlroční lhůta pro vrácení žadatele o azyl dávno uplynula.

Imigrační úřad nyní zkoumá, proč k vyhoštění nedošlo, řekl mluvčí německého ministerstva vnitra. Patrně vázla komunikace mezi úřady. Vedení saské policie tvrdí, že cizinecký úřad neměl správné informace o termínu vrácení Iráčana. Datum se měnilo kvůli soudnímu řízení.

Irácký Kurd už byl několikrát trestán

Německá média tento týden uvedla, že podezřelý irácký Kurd byl v minulosti trestán. Za poslední dva roky byl údajně dvakrát odsouzen k pokutě za držení drog. Pokutu musel platit také za podvod, poškození věci a nebezpečný zásah do silniční dopravy. V červenci loňského roku byl uznán vinným z ublížení na zdraví, za což dostal osmiměsíční trest s odkladem na dva roky. Několika lidem při sporu v ubytovně pro uprchlíky nastříkal do obličeje pepřový sprej.

Chemnitz se mezitím připravuje na rušnou sobotu. Saská policie na ohlášených demonstracích a protidemonstracích očekává mnoho tisíc účastníků. Policie požádala o vyslání posil i z dalších spolkových zemích. K dispozici bude mít i vodní děla.

Kvůli situaci v Sasku a policejním přesunům bylo odloženo sobotní fotbalové utkání druhé bundesligy mezi celky Dynamo Drážďany a Hamburger SV. Zápas, kterým měl v Drážďanech začít ve 13:00 SELČ, byl přitom vyprodaný, lístky si zakoupilo přes 30 000 lidí.

Video: Tak to vypadalo na demonstracích v Chemnitzu nedaleko českých hranic

Demonstrace v Chemnitzu pokračují i ve čtvrtek | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 minutami

Mezi Břeclaví a Valticemi srazil vlak člověka, na místě zemřel

Osobní vlak v úseku mezi Břeclaví a Valticemi po poledni srazil člověka. Ten zemřel ještě před příjezdem záchranářů, zranění byla neslučitelná se životem, řekla ČTK jejich mluvčí Michaela Bothová. Provoz na trati bude podle webu Českých drah zastavený do 14:20. Nehodu na místě vyšetřují policisté. "Zatím je to příliš čerstvé, zjišťujeme totožnost," sdělil policejní mluvčí David Chaloupka. V úseku Břeclav - Valtice a zpět je nyní zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy