V Barmě se volilo pod samopaly, vyhraje vojenská junta

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 11. 2010 12:15
Barmský vojenský režim je u moci bezmála 50 let
Barmánci mají šanci po 20 letech volit. Opozice má minimání šanci
Barmánci mají šanci po 20 letech volit. Opozice má minimání šanci | Foto: Reuters

Rangún - V Barmě se poprvé po 20 letech konaly parlamentní volby. Vládnoucí vojenská junta je vyhlásila po vytrvalém mezinárodním tlaku

Slouží ale spíše jako zástěrka k potvrzení byť nepřímé vládnoucí role armády v zemi. Americký prezident Barack Obama volby označil za "všechno, jen ne svobodné a spravedlivé".

Barmánci rozhodovali celkem o 1158 poslaneckých mandátech v jednom svazovém parlamentu a 14 regionálních shromážděních. V každém z nich již je čtvrtina míst vyhrazena armádě. Jakékoli z vládou podporovaných stran tak stačí získat jen 26 procent zbývajících křesel, aby v zákonodárném sboru získala navrch.

Barmská junta podle agentury AP uvedla, že výsledky budou zveřejněny "včas". Podle AP je však téměř jisté, že Strana svazové soudržnosti a rozvoje (USDP), hlavní politická strana junty, z ní vyjde jako vítěz.

Su Ťij nekandidovala

Hlavní opoziční síla, Národní liga pro demokracii (NLD) vězněné disidentky Do Aun Schan Su Ťij, se voleb nezúčastní, protože podle nového volebního zákona musela skončit svou činnost. Povolení k účasti ve volbách nicméně dostala strana, kterou založili bývalí členové NLD. Organizace se tak připojí k 37 dalším nově vzniklým stranám a pěti již existujícím skupinám.

Poslední volby v roce 1990 vyhrála s výrazným náskokem Su Ťijina NLD, ale vojenská junta jí odmítla předat moc. Politička nakonec z posledních dvou desítek let 15 strávila v internaci. Sama disidentka kandidovat nemohla.

"Nebudu volit, protože u toho není NLD," řekla podle agentury DPA dnes ráno asi pětatřicetiletá žena v hlavním městě Rangúnu. Junta prý slíbila "demokracii s pevnou disciplinou". "To znamená, že bude mít elektřinu, vodu a svobodu projevu," uvedl pro DPA další volič.

Bez internetu a proudu

Volební místnosti v Rangúnu téměř zely prázdnotou. Před nimi hlídkovali ozbrojení policisté a v ulicích konvoje vojenských aut. Internet fungoval omezeně kvůli opakovaným výpadkům, z nichž je podezírána junta. Na některých místech v Rangúnu nešel elektrický proud.

Britští, francouzští, němečtí, italští a američtí diplomaté v Rangúnu odmítli pozvánku účastnit se dnes "průzkumných cest" kvůli pravidlům, která se na tuto akci vztahovala. Režim již dříve zakázal zahraničním novinářům a pozorovatelům přijet do Barmy kvůli volbám.

"Už příliš dlouho je barmskému lidu odmítáno právo rozhodovat o vlastním osudu," prohlásil dnes americký prezident Barack Obama. Barmský vojenský režim je u moci bezmála 50 let.

 

Právě se děje

Další zprávy