Barmští generálové chtějí atomovku, vyzradil dezertér

Martin Novák Martin Novák
4. 6. 2010 11:25
Bývalý major propašoval do zahraničí dokumenty a fotografie, týkající se tajného zbrojení
Jeden z podezřelých tunelů.
Jeden z podezřelých tunelů. | Foto: Democratic Voice of Burma

Bangkok - Barmský vojenský režim má tajný program s cílem získat rakety dlouhého doletu a v dlouhodobé perspektivě i jaderné hlavice.

Tvrdí to bývalý major barmské armády Sai Thein Win, který dezertoval, odešel do emigrace a propašoval ze země fotografie a dokumenty, které dokazují existenci ambiciózních zbrojních programů.

Část tajných materiálů zveřejnila exilová opoziční organizace Demokratický hlas Barmy, sídlící v Norsku. Reportáž s využitím těchto informací odvysílala i televize Al-Džazíra.

Dezertér tvrdí, že barmský režim vybudoval s pomocí Severní Koreje podzemní tunely a bunkry, kde se pokouší sestavit zařízení nezbytné pro vývoj atomové bomby.

Vojenská přehlídka v novém hlavním městě Naypidawu.
Vojenská přehlídka v novém hlavním městě Naypidawu. | Foto: Reuters

Dokládá také, že Severní Korea barmským generálům pomáhá s raketami o doletu až tři tisíce kilometrů.

Neznamená to, že by Barma (Myanmar) mohla získat bombu během několika let, ale zřejmě do budoucnosti takové ambice má.

"Jsem přesvědčen, že chtějí bombu. To je jejich cíl," říká uprchlík Sai Thein Win. Tvrdí o sobě, že byl zástupcem velitele v jednom ze zbrojních komplexů, který se zabýval vývojem zbraní v režimu nejpřísnějšího utajení.

Rozhodl se ale pro útěk. Nesdělil přitom, kdy a jak se mu zdařil.

Expert Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Robert Kelley Al-Džazíře potvrdil, že dokumenty jednoznačně ukazují na snahu mít jaderný program pro vojenské účely.

Kvůli závažnosti nových sdělení dokonce zrušil plánovanou návštěvu Barmy americký senátor Jim Webb.

Foto: Aktuálně.cz

V Barmě vládne vojenská diktatura, protesty potlačuje tvrdými represemi. Vůdkyně opozice a nositelka Nobelovy ceny míru Su Ťij žije v domácím vězení a nesmí přijímat návštěvy. Důležitým ekonomickým i diplomatickým spojencem režimu je Čína.

Barmský novinář v exilu Aung Sau řekl Al-Džazíře, že generálové mají strach z napadení armádami západních zemí a tomu přizpůsobují svojí výzbroj.

S tím prý souvisí i nedávný přesun barmské metropole z historického přístavního Rangúnu do nově postaveného Naypidawu ležícím hluboko ve vnitrozemí.

 

Právě se děje

Další zprávy