Barmští generálové chtějí atomovku, vyzradil dezertér

Martin Novák Martin Novák
4. 6. 2010 11:25
Bývalý major propašoval do zahraničí dokumenty a fotografie, týkající se tajného zbrojení
Jeden z podezřelých tunelů.
Jeden z podezřelých tunelů. | Foto: Democratic Voice of Burma

Bangkok - Barmský vojenský režim má tajný program s cílem získat rakety dlouhého doletu a v dlouhodobé perspektivě i jaderné hlavice.

Tvrdí to bývalý major barmské armády Sai Thein Win, který dezertoval, odešel do emigrace a propašoval ze země fotografie a dokumenty, které dokazují existenci ambiciózních zbrojních programů.

Část tajných materiálů zveřejnila exilová opoziční organizace Demokratický hlas Barmy, sídlící v Norsku. Reportáž s využitím těchto informací odvysílala i televize Al-Džazíra.

Dezertér tvrdí, že barmský režim vybudoval s pomocí Severní Koreje podzemní tunely a bunkry, kde se pokouší sestavit zařízení nezbytné pro vývoj atomové bomby.

Vojenská přehlídka v novém hlavním městě Naypidawu.
Vojenská přehlídka v novém hlavním městě Naypidawu. | Foto: Reuters

Dokládá také, že Severní Korea barmským generálům pomáhá s raketami o doletu až tři tisíce kilometrů.

Neznamená to, že by Barma (Myanmar) mohla získat bombu během několika let, ale zřejmě do budoucnosti takové ambice má.

"Jsem přesvědčen, že chtějí bombu. To je jejich cíl," říká uprchlík Sai Thein Win. Tvrdí o sobě, že byl zástupcem velitele v jednom ze zbrojních komplexů, který se zabýval vývojem zbraní v režimu nejpřísnějšího utajení.

Rozhodl se ale pro útěk. Nesdělil přitom, kdy a jak se mu zdařil.

Expert Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Robert Kelley Al-Džazíře potvrdil, že dokumenty jednoznačně ukazují na snahu mít jaderný program pro vojenské účely.

Kvůli závažnosti nových sdělení dokonce zrušil plánovanou návštěvu Barmy americký senátor Jim Webb.

Foto: Aktuálně.cz

V Barmě vládne vojenská diktatura, protesty potlačuje tvrdými represemi. Vůdkyně opozice a nositelka Nobelovy ceny míru Su Ťij žije v domácím vězení a nesmí přijímat návštěvy. Důležitým ekonomickým i diplomatickým spojencem režimu je Čína.

Barmský novinář v exilu Aung Sau řekl Al-Džazíře, že generálové mají strach z napadení armádami západních zemí a tomu přizpůsobují svojí výzbroj.

S tím prý souvisí i nedávný přesun barmské metropole z historického přístavního Rangúnu do nově postaveného Naypidawu ležícím hluboko ve vnitrozemí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy