Barmská junta změnila vlajku, podobá se té z dob války

Zahraničí Zahraničí
22. 10. 2010 8:45
Režim podobu nové vlajky představil dva týdny před volbami
Nová vlajka Barmy platná od 21. října 2010.
Nová vlajka Barmy platná od 21. října 2010. | Foto: Repro: Wikipedia

Rangún - Barmská junta pouhé dva týdny před volbami odhalila novou vlajku země. Má tři horizontální pásy: žlutý, zelený a červený, uprostřed pak pásy překrývá bílá hvězda.

Právě tato hvězda vlajku odlišuje od státních barev Litvy, která se skládá rovněž ze žlutého, zeleného a červeného pásu. Jak uvedla agentura Reuters, podoba je nejspíše odvozena od vlajky, kterou země používala v letech 1943-1945 za japonské okupace.

Tehdy ovšem středu vévodil místo hvězdy tančící páv. Což je symbol, který dosud používá demokratická opozice v čele s Aun San Su Ťij, která už roky živoří v domácím vězení.

Vojenský režim vlajku představil během slavnosti v hlavním městě Rangúnu.

Nejde o velké překvapení, s novou podobou vlajky počítala nová ústava, kterou armáda prosadila před dvěma lety. V "průvodce" k vlajce se píše, že barvy mají znamenat solidaritu, mír a odvahu.

Stará zástava, která začala platit roku 1974 a prosadila ji socialistická vláda, má být zapomenuta. Je červená s modrým obdélníkem v levém horním rohu. V něm se nachází ozubené kolo s rostlinou rýže a 14 hvězdami, které představují sedm regionů a sedm států Barmy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy