Barmská junta změnila vlajku, podobá se té z dob války

Zahraničí Zahraničí
22. 10. 2010 8:45
Režim podobu nové vlajky představil dva týdny před volbami
Nová vlajka Barmy platná od 21. října 2010.
Nová vlajka Barmy platná od 21. října 2010. | Foto: Repro: Wikipedia

Rangún - Barmská junta pouhé dva týdny před volbami odhalila novou vlajku země. Má tři horizontální pásy: žlutý, zelený a červený, uprostřed pak pásy překrývá bílá hvězda.

Právě tato hvězda vlajku odlišuje od státních barev Litvy, která se skládá rovněž ze žlutého, zeleného a červeného pásu. Jak uvedla agentura Reuters, podoba je nejspíše odvozena od vlajky, kterou země používala v letech 1943-1945 za japonské okupace.

Tehdy ovšem středu vévodil místo hvězdy tančící páv. Což je symbol, který dosud používá demokratická opozice v čele s Aun San Su Ťij, která už roky živoří v domácím vězení.

Vojenský režim vlajku představil během slavnosti v hlavním městě Rangúnu.

Nejde o velké překvapení, s novou podobou vlajky počítala nová ústava, kterou armáda prosadila před dvěma lety. V "průvodce" k vlajce se píše, že barvy mají znamenat solidaritu, mír a odvahu.

Stará zástava, která začala platit roku 1974 a prosadila ji socialistická vláda, má být zapomenuta. Je červená s modrým obdélníkem v levém horním rohu. V něm se nachází ozubené kolo s rostlinou rýže a 14 hvězdami, které představují sedm regionů a sedm států Barmy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy