Barmská junta změnila vlajku, podobá se té z dob války

Zahraničí Zahraničí
22. 10. 2010 8:45
Režim podobu nové vlajky představil dva týdny před volbami
Nová vlajka Barmy platná od 21. října 2010.
Nová vlajka Barmy platná od 21. října 2010. | Foto: Repro: Wikipedia

Rangún - Barmská junta pouhé dva týdny před volbami odhalila novou vlajku země. Má tři horizontální pásy: žlutý, zelený a červený, uprostřed pak pásy překrývá bílá hvězda.

Právě tato hvězda vlajku odlišuje od státních barev Litvy, která se skládá rovněž ze žlutého, zeleného a červeného pásu. Jak uvedla agentura Reuters, podoba je nejspíše odvozena od vlajky, kterou země používala v letech 1943-1945 za japonské okupace.

Tehdy ovšem středu vévodil místo hvězdy tančící páv. Což je symbol, který dosud používá demokratická opozice v čele s Aun San Su Ťij, která už roky živoří v domácím vězení.

Vojenský režim vlajku představil během slavnosti v hlavním městě Rangúnu.

Nejde o velké překvapení, s novou podobou vlajky počítala nová ústava, kterou armáda prosadila před dvěma lety. V "průvodce" k vlajce se píše, že barvy mají znamenat solidaritu, mír a odvahu.

Stará zástava, která začala platit roku 1974 a prosadila ji socialistická vláda, má být zapomenuta. Je červená s modrým obdélníkem v levém horním rohu. V něm se nachází ozubené kolo s rostlinou rýže a 14 hvězdami, které představují sedm regionů a sedm států Barmy.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 1 hodinou

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy