reklama
 
 

Barmská junta změnila vlajku, podobá se té z dob války

22. 10. 2010 8:45
Režim podobu nové vlajky představil dva týdny před volbami

Rangún - Barmská junta pouhé dva týdny před volbami odhalila novou vlajku země. Má tři horizontální pásy: žlutý, zelený a červený, uprostřed pak pásy překrývá bílá hvězda.

Právě tato hvězda vlajku odlišuje od státních barev Litvy, která se skládá rovněž ze žlutého, zeleného a červeného pásu. Jak uvedla agentura Reuters, podoba je nejspíše odvozena od vlajky, kterou země používala v letech 1943-1945 za japonské okupace.

Tehdy ovšem středu vévodil místo hvězdy tančící páv. Což je symbol, který dosud používá demokratická opozice v čele s Aun San Su Ťij, která už roky živoří v domácím vězení.

Vojenský režim vlajku představil během slavnosti v hlavním městě Rangúnu.

Nejde o velké překvapení, s novou podobou vlajky počítala nová ústava, kterou armáda prosadila před dvěma lety. V "průvodce" k vlajce se píše, že barvy mají znamenat solidaritu, mír a odvahu.

Stará zástava, která začala platit roku 1974 a prosadila ji socialistická vláda, má být zapomenuta. Je červená s modrým obdélníkem v levém horním rohu. V něm se nachází ozubené kolo s rostlinou rýže a 14 hvězdami, které představují sedm regionů a sedm států Barmy.

autor: Zahraničí | 22. 10. 2010 8:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama