Infobox
Jak je hlídán irácký parlament?
- Kdo se chce k parlamentu dostat, musí projít pěti stanovišti
- U hlavního vstupu do Zelené zóny hlídají američtí a iráčtí vojáci
- Další hlídka za pomoci cvičených psů hledá výbušniny
- Třetím kontrolním stanovištěm je peruánská ochranka pod dohledem Američanů.
- Poté je nutné projít rentgenovým detekorem
- U vchodu parlamentu prověřuje příchozí irácká ochranka
zdroj: CNN
Bagdád - Iráčtí poslanci jsou stále otřeseni ze zatím největšího útoku uvnitř tzv. Zelené zóny. Při sebevražedném atentátu v nejstřeženější oblasti hlavního města, kde stojí zahraniční ambasády, vládní budovy a bývalé paláce Saddáma Husajna, zemřelo osm lidí. Dalších 23 museli lékaři ošetřit.
K útoku se přihlásila irácká Al-Káida, jejíchž 14 členů zatkli američtí vojáci. Vyslýchají také parlamentní ochranku a zaměstnance jídelny, kde bomba explodovala. Není jim totiž jasné, jak mohl útočník bombu přes bezpečnostní kontroly pronést.
Podle jednoho ze sunnitských poslanců nefungoval před atentátem kvůli výpadku elektřiny detektor. Příchozí tak byli prohledáváni ručně. Šíitští členové parlamentu to odmítli.
"Vyšetřování uvnitř parlamentu pokračuje: zatčeni byli tři pracovníci jídelny," řekl reportérům Hasan Senajíd z bloku Šíitská aliance s tím, že "zatím nebyli z ničeho obviněni".
Parlament: práce pokračuje
Mezi zabitými byli i dva poslanci. I přes to zákonodárci na dnešek, který je jinak v celém muslimském světě dnem volna, svolali mimořádnou schůzi. Na zasedání jich ale dorazilo málo. Údajně kvůli zákazu provozu automobilů, který v době pátečních modliteb v Bagdádu platí. Čtením veršů z Koránu uctili památku obětí.
Jak uvedl mluvčí iráckého ministerstva vnitra, brigádní generál Abdul Karím, bezpečnostní aparát čeká prověrka. "Stejně jako my máme určité plány, zločinci také plánují. Někdo od nás jim musel pomáhat."
Útok přišel po dvou měsících americko-iráckých snah o zastavení sektářského násilí mezi šíity a menšinovými sunnity, kteří hráli během Saddámovy diktatury dominantní roli.
Velení kvůli tomu nasadilo do ulic tisíce vojáků. Akce až dosud slavila úspěchy: snížilo se zabíjení mezi oběma komunitami stejně jako počty sebevražedných atentátů v autech.
Vyhráno ale není. "Ti, kteří plán naplňují, čelí nebezpečným výzvám," varoval poslanec Salim Abdaláh z největšího sunnitského politického bloku. "Pokud bylo možné zasáhnout parlament, je možné zaútočit i na ostatní instituce uvnitř Zelené zóny," dodal.
"Čekají nás dobré a špatné dny. Ale velitelé pracují zodpovědně na tom, aby (irácké) obyvatelstvo bylo ve větším bezpečí," vzkázala šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová. Dodala, že po atentátu by se nemělo pochybovat o smyslu nově povolaných amerických vojenských posil pro Irák.