Útok na Charlie Hebdo: Devět lidí zůstává ve vazbě

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2015 15:46
Skupina byla zatčena v noci na pátek v rámci vyšetřování atentátů, při nichž minulý týden tři teroristé zabili v Paříži 17 lidí. Vyšetřovatelé zjišťují, zda teroristům pomáhali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Ve Francii prodloužili o 48 hodin vazbu devíti z dvanácti lidí zatčených v oblasti Paříže kvůli možnému podílu na terorismu. Tři ze čtyř zadržených žen jsou už na svobodě, ve vazbě zůstává podle francouzských soudních zdrojů osm mužů a jedna žena.

Skupina byla zatčena v noci na pátek v rámci vyšetřování atentátů, při nichž minulý týden tři teroristé zabili v Paříži sedmnáct lidí. Ověřuje se, zda zadržení nepatří k síti, která poskytla teroristům zázemí v podobě skrýší, zbraní nebo aut.

Podezřelý je zejména jeden ze zadržených, který měl podle testů DNA v rukou zbraň atentátníka Amedyho Coulibalyho.

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve krátce po zadržení skupiny řekl, že jde o lidi, které policie zná jako pachatele méně závažné trestné činnosti.

Zatýkalo se v Německu, Británii i Řecku

Po útocích se zatýkalo také v Belgii, Německu a Británii a v sobotu také v Řecku. Řecká policie dnes vyloučila, že je mezi čtyřmi zadrženými vůdce buňky, která údajně připravovala atentáty v Belgii. Jeden ze zadržených se sice hledanému sedmadvacetiletému Belgičanovi marockého původu Abdelhamidu Abaaoudovi podobal, avšak Řekové do Belgie zaslali otisk prstů a materiál k provedení testů DNA a podezření se nepotvrdilo.

Belgický ministr spravedlnosti Koen Geens dnes před novináři potvrdil, že hledaný šéf teroristů je stále na útěku. Nevyvrátil přitom spekulace některých médií, podle nichž by mohl být v Řecku.

"Zatýkání včera večer (v sobotu večer) v Řecku nás k té správné osobě nepřivedlo. Stále ji aktivně hledáme a doufám, že budeme úspěšní," řekl ministr. V Řecku odpoledne propustili jednu z osob zadržených v sobotu.

Belgický federální vyšetřovatel Eric van der Sypt již v sobotu večer podle agentury AP naznačil, že čtyři osoby zadržené řeckou policií v souvislosti se zátahem belgických úřadů proti islamistům, podle všeho nemají s extremisty v Belgii nic společného.

Abaaoud bojoval v řadách extremistů z Islámského státu v Sýrii a po návratu do Evropy podle Belgičanů plánoval útoky proti belgické policii. Z Řecka údajně telefonoval své spojce v belgické věznici.

Obliba politiků po atentátech vzrostla

Ve Francii se provádějí v souvislosti s atentáty nejrůznější průzkumy. Týkají se například obliby politiků nebo ochoty obyvatelstva vzdát se části svobod.

Obliba nejvyšších politiků díky jejich zvládnutí situace po atentátech vzrostla a nejlépe je na tom v průzkumech Cazeneuve. V anketě pro list Le Parisien schválilo jeho práci po útocích 70 procent lidí, což je lepší výsledek, než jakého dosáhli prezident François Hollande nebo premiér Manuel Valls. Hollandeovi důvěřuje nyní 34 procent Francouzů a Vallsovi 44 procent. Pro oba je to skok o zhruba deset procent, Cazeneuvova popularita vzrostla o 16 procent.

Proti karikaturám proroka Mohameda se dnes znovu protestovalo v Pákistánu. V Karáčí se sešlo asi dva tisíce lidí. Vydali se k sídlu francouzského konzula a protestovali proti šíření náboženské nesnášenlivosti. Při pátečním protestu v Karáčí bylo několik lidí zraněno a byl mezi nimi i fotograf agentury AFP.

 

Právě se děje

Další zprávy