Za útokem stojí podle slovenských médií Juraj K., narozený v roce 2003. Teprve 19letý mladík je podle Denníku N synem kandidáta ve volbách v roce 2020 za stranu Vlast. Policie nyní vyšetřuje, zda dvojnásobnou vraždu nespáchal otcovou zbraní. Policie ho později našla mrtvého. Své oběti zřejmě neznal a po činu spáchal sebevraždu.
Konzervativní strana Vlast se do slovenské sněmovny nakonec nedostala. Její kandidáti vystupovali ve svých projevech proti Evropské unii, koronavirovým opatřením i proti právům LGBTQ+ lidí.
Ve středu v 19:39 se na sociální síti nejprve objevil příspěvek: "#hatecrime #gaybar #bratislava". Hatecrime je anglické označení pro zločin z nenávisti. O necelých deset minut později slovenská policie informovala o střelbě v Zámecké ulici v centru metropole. Podle svědků se na místě ozvalo asi 10 výstřelů.
Útočník zabil dva muže mladší 30 let, přičemž jeden z nich v podniku pracoval. Střelba poranila také jednu zákaznici, která byla převezena do nemocnice a není v ohrožení života.
Tepláreň byl vůbec první gay bar v Bratislavě a pro LGBTQ+ lidi se stal velmi důležitým místem k setkávání. Cítili se zde bezpečně, vzpomínají nyní bývalí zaměstnanci i pravidelní návštěvníci na sociálních sítích. Nyní majitel uvažuje o zavření podniku.
já to nezvládám
— Filip Titlbach (@FilipTitlbach) October 13, 2022
🏳️🌈 💔 pic.twitter.com/X4Atg1C33U
Obdiv k teroristům
Policie vyšetřuje, zda se skutečně jednalo o zločin z nenávisti. Několik hodin před střelbou útočník zveřejnil mnohastránkový dokument, ve kterém vyzývá k násilí proti Židům a LGBTQ+ lidem. Na šedesáti pěti stranách mimo jiné popisuje, jak se rozhodl "vykonat operaci" proti lidem, které považuje za nepřátele bílé rasy.
Den před útokem na svůj Twitter anglicky napsal: "Rozhodl jsem se." V dalším příspěvku ze středečního rána zase: "Bude to vykonané."
Už v polovině srpna se na ulici před podnikem vyfotil. Po útoku také chvíli komunikoval na sociální síti 4chan. Zveřejnil mimo jiné své fotky z místa útoku a krátce před půlnocí uvedl, že se se svými příznivci potká "na druhé straně".
Policie zatím oficiální spojitost mezi útokem a anonymním twitterovým účtem nepotvrdila, ale dva zdroje deníku SME potvrdily, že se s největší pravděpodobností skutečně jedná o pachatele. "Od roku 2019 se pomalu připravuji, čtu si o taktice a strategii," napsal v manifestu.
Mladík v něm také oslavuje neonacistické a extrémně pravicové teroristy. Odvolává se například na zločince Davida Edena Lanea, jehož slogan o nadřazenosti bílé rasy se mezi extremisty dodnes cituje. Vyzdvihuje také teroristické útoky na Novém Zélandu v roce 2019, během kterých zemřelo 51 lidí, nebo útok na synagogu ve městě Poway v Kalifornii. Text doplňují neonacistické symboly.
Na Twitteru kromě nenávistných komiksů o Židech a další rasistických vtipů sdílel například i obdiv k norskému masovému vrahovi Andersi Breivikovi a dalším teroristům. Jeho zprávy přibývaly i několik hodin po útoku, aniž by je sociální síť zablokovala. Mnoho lidí mu nadávalo, ale část ho i prosila, aby se dobrovolně vydal policii. Ta o komunikaci věděla.
Přijdou další cíle
Slovenská média si všímají i toho, že v manifestu mladík popisuje, proč si podnik vybral. "Už nemůžu stát a dívat se, jak jsou naši lidé ničeni," píše. Navíc uvedl, že na řadu přijdou i další podobná místa. "V případě, že první den přežiji, nechci, aby se moje další cíle dozvěděly, že jsou na seznamu," vysvětlil, proč konkrétní terče útoků nezveřejní.
Policie veřejnost ve čtvrtek ujistila, že další útok již nehrozí, případ ale dál vyšetřuje. Slovenské organizace, které práva sexuálních menšin prosazují, jsou otřesené. Iniciativa Inakosť uvedla, že útok v zemi nemá obdoby. "Bolest je nesnesitelná," napsal v krátkém vzkazu podnik, ve kterém k útoku došlo.
Majitel baru Roman Samotný novinářům řekl, že dvě oběti vraha seděly na lavičce a jen pily limonádu. "Byli to mladí milí lidé, kteří s nikým neměli spory. Neprovinili se ničím," cituje podnikatele agentura ČTK. Čin označil za vědomý útok na komunitu LGBTQ+. Dodal, že si už zvykl na slovní projevy nenávisti na Slovensku a menší incidenty ani nehlásí policii. Lidé prý plivají na dveře jeho podniku a seškrabují nálepku s duhovou vlajkou.
Samotný také míní, že mnoho LGBTQ+ lidí ze Slovenska odchází. V zemi není povolené registrované partnerství jako v Česku a manželství stejnopohlavních párů zakazuje ústava. Proti sexuálním menšinám dlouhodobě vystupuje i řada slovenských politiků. Premiér Eduard Heger i prezidentka Zuzana Čaputová ale útok jednoznačně odsoudili.