Washington/Peking - Čínská vláda a armáda v rámci průmyslové špionáže stále častěji útočí na počítače amerických federálních úřadů, tvrdí v noci zveřejněná zpráva Pentagonu.
Je to vůbec poprvé, co Washington spojil hackerské útoky s nejlidnatější zemí světa. Peking zprávu označil za nepodloženou ukázku "americké nedůvěry".
Podle ministerstva obrany se Čína soustředí především na informace o amerických diplomatických, ekonomických a obranných programech.
"V roce 2012 byla řada počítačových systémů ve světě, včetně těch, které patří americké vládě, narušena. Některé z těchto případů se dají připsat přímo čínské vládě a armádě," stojí v 83stránkové zprávě určené Kongresu.
Čína a zbrojení
Dokument rovněž kritizuje "nedostatečnou transparentnost" Číny v oblasti zbrojení. Peking v posledních deseti letech přiznává každoroční nárůst výdajů zhruba o 10 %, ovšem podle Washingtonu to může být mnohem více.
Například letos v březnu Čínská osvobozenecká armáda oznámila navýšení rozpočtu o 10,7 % na 114 miliard dolarů, ale Pentagon tvrdí, že loni mohly čínské výdaje dosáhnout až 215 miliard dolarů. Zmiňuje například fakt, že loni byla na vodu spuštěna první čínská letadlová loď.
"Škodlivá" zpráva
Útoky podle ní cílily na "získání informací", které by "mohly být potenciálně využity ku prospěchu čínského obranného průmyslu, hi-tech průmyslu a vojenských plánovačů".
"Znalosti potřebné k takovým akcím se rovnají vědomostem potřebným k vedení kybernetické války," jsou přesvědčeni analytici Pentagonu.
Čína něco takového odmítá. Zástupce armádního velitele v Nan-ťingu Wang Chung-kuang zprávu označil za "nezodpovědnou a škodlivou pro vzájemnou důvěru mezi oběma zeměmi". "Oběťmi kyberzločinu jsou Čína i Spojené státy a měly by se společně soustředit na vyřešení problémů," citovala ho agentura Nová Čína.
Obvinění přichází necelého čtvrt roku poté, co svět obletěla zpráva o existenci tajné armádní "jednotky 61398", která se z Šanghaje soustředí právě na nabourávání systémů federálních úřadů USA.
Společnost Mandiant, která s odhalením přišla, tvrdí, že útoky na americké korporátní a vládní sítě začaly už v roce 2006. Stopy minimálně 141 útoků mířily do šanghajské čtvrti Pudong.