Utneme adopce ruských sirotků do USA, souhlasí Putin

ČTK ČTK
28. 12. 2012 20:42
Reaguje tak na americký zákon o sankcích vůči těm, kteří v Rusku potlačují lidská práva
Vladimir Vladimirovič Putin hovoří k národu.
Vladimir Vladimirovič Putin hovoří k národu. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal kontroverzní zákon s protiamerickými sankcemi včetně zákazu adopcí ruských dětí Američany.

Po schválení parlamentem je to poslední krok k tomu, aby právní předpis, který je odvetou za americký takzvaný Magnického zákon, vstoupil v platnost.

Nová právní úprava postihuje cizince, kteří poškozují práva Rusů pobývajících v zahraničí a podílejí se na porušování jejich práv, a zamezuje vydávání ruských sirotků k adopci do Spojených států.

Zákon zároveň zakazuje neziskovým organizacím, které se zabývají politickými otázkami a jsou financovány z USA, vyvíjet činnost v Rusku. Osoby s americkým občanstvím nesmějí navíc v Rusku žádné politicky orientované nevládní organizace řídit.

Nejkontroverznější částí zákona je otázka adopcí ruských dětí, která vyvolala širokou debatu a kritiku v Rusku i zahraničí.

Ruští poslanci zdůvodňovali přijetí zákona několika příklady, při kterých ruské děti adoptované Američany byly ve Spojených státech vystaveny špatnému zacházení.

Nový právní akt je nazýván také "zákonem Dimy Jakovleva" podle chlapce, který zemřel na přehřátí poté, co ho americký adoptivní otec nechal v uzavřeném autě.

USA: Rozjednané adopce dokončeme

Mluvčí ministerstva zahraničí Spojených států Patrick Ventrell nad Putinovým podpisem vyjádřil politování a vyzval Rusko, aby povolilo dětem, které se již setkaly a sblížily se svými budoucími rodiči, dokončit potřebné právní kroky k tomu, aby mohly odjet ke svým rodinám.

Kritici Putinova rozhodnutí označili ruského prezidenta za krále Heroda. S tímto někdejším panovníkem je spojeno biblické vraždění neviňátek.

Internetem se také šíří obrázky tohoto masakru, pod kterými je popisek "přiměřená odpověď na Magnitského zákon". Tato fráze je odkazem na Putinův komentář k právnímu předpisu v době, kdy ho ruští zákonodárci připravovali.

Mezi ochránci práv vzbudil nový právní předpis odpor jako protiústavní, který připraví řadu ruských sirotků o možnost získat rodinu. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) žije v Rusku bez rodičovské péče asi 740.000 dětí.

Putin: A co Guantánamo?

Putin označil nový americký zákon už dříve za jed pro vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Zákaz adopce ruskýxh sirotků obhajoval jako nutný, protože Spojené státy podle něj neřeší zneužívání adoptovaných dětí.

Americkou kritiku ruských poměrů v otázce lidských práv Putin odsoudil s poukazem na problematickou iráckou věznici Abú Ghrajb, kde američtí vojáci týrali vězně, nebo kontroverzní vězeňské zařízení na americké základně Guantánamo na Kubě, kde Američané zadržují lidi podezřelé z terorismu.

"Představte si, že by něco takového bylo u nás. Neuvěřitelně by nás kritizovali," poznamenal Putin.

 

Právě se děje

Další zprávy