Utneme adopce ruských sirotků do USA, souhlasí Putin

ČTK ČTK
28. 12. 2012 20:42
Reaguje tak na americký zákon o sankcích vůči těm, kteří v Rusku potlačují lidská práva
Vladimir Vladimirovič Putin hovoří k národu.
Vladimir Vladimirovič Putin hovoří k národu. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal kontroverzní zákon s protiamerickými sankcemi včetně zákazu adopcí ruských dětí Američany.

Po schválení parlamentem je to poslední krok k tomu, aby právní předpis, který je odvetou za americký takzvaný Magnického zákon, vstoupil v platnost.

Nová právní úprava postihuje cizince, kteří poškozují práva Rusů pobývajících v zahraničí a podílejí se na porušování jejich práv, a zamezuje vydávání ruských sirotků k adopci do Spojených států.

Zákon zároveň zakazuje neziskovým organizacím, které se zabývají politickými otázkami a jsou financovány z USA, vyvíjet činnost v Rusku. Osoby s americkým občanstvím nesmějí navíc v Rusku žádné politicky orientované nevládní organizace řídit.

Nejkontroverznější částí zákona je otázka adopcí ruských dětí, která vyvolala širokou debatu a kritiku v Rusku i zahraničí.

Ruští poslanci zdůvodňovali přijetí zákona několika příklady, při kterých ruské děti adoptované Američany byly ve Spojených státech vystaveny špatnému zacházení.

Nový právní akt je nazýván také "zákonem Dimy Jakovleva" podle chlapce, který zemřel na přehřátí poté, co ho americký adoptivní otec nechal v uzavřeném autě.

USA: Rozjednané adopce dokončeme

Mluvčí ministerstva zahraničí Spojených států Patrick Ventrell nad Putinovým podpisem vyjádřil politování a vyzval Rusko, aby povolilo dětem, které se již setkaly a sblížily se svými budoucími rodiči, dokončit potřebné právní kroky k tomu, aby mohly odjet ke svým rodinám.

Kritici Putinova rozhodnutí označili ruského prezidenta za krále Heroda. S tímto někdejším panovníkem je spojeno biblické vraždění neviňátek.

Internetem se také šíří obrázky tohoto masakru, pod kterými je popisek "přiměřená odpověď na Magnitského zákon". Tato fráze je odkazem na Putinův komentář k právnímu předpisu v době, kdy ho ruští zákonodárci připravovali.

Mezi ochránci práv vzbudil nový právní předpis odpor jako protiústavní, který připraví řadu ruských sirotků o možnost získat rodinu. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) žije v Rusku bez rodičovské péče asi 740.000 dětí.

Putin: A co Guantánamo?

Putin označil nový americký zákon už dříve za jed pro vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Zákaz adopce ruskýxh sirotků obhajoval jako nutný, protože Spojené státy podle něj neřeší zneužívání adoptovaných dětí.

Americkou kritiku ruských poměrů v otázce lidských práv Putin odsoudil s poukazem na problematickou iráckou věznici Abú Ghrajb, kde američtí vojáci týrali vězně, nebo kontroverzní vězeňské zařízení na americké základně Guantánamo na Kubě, kde Američané zadržují lidi podezřelé z terorismu.

"Představte si, že by něco takového bylo u nás. Neuvěřitelně by nás kritizovali," poznamenal Putin.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy