Ruská duma přijme zákon o porušování práv Rusů v USA

Martin Novák Martin Novák
11. 12. 2012 6:00
Duma chce zakázat vstup do země Američanům, kteří porušují práva ruských občanů
Poslanci ruské Státní dumy
Poslanci ruské Státní dumy | Foto: Reuters

Praha - Ruská Státní duma připravuje seznam Američanů, kteří nebudou moci cestovat do Ruska. Důvod? Porušují lidská práva občanů Ruské federace.

Ještě tento týden má duma podle agentury RIA Novosti příslušný zákon schválit, a dát tak odpověď americkému senátu. Ten ve čtvrtek zakázal vstup do USA Rusům, kteří mají podíl na smrti právníka Sergeje Magnického v roce 2009 a vůbec všem, kteří jsou "zapleteni" do porušování lidských práv.

Magnickij se zabýval odhalování korupce v ruské státní správě. Šlo o daňový podvod a vytunelování firmy Hermitage Capital Managementale. Maganickij zemřel ve vyšetřovací vazbě na následky bití.

Americký Senát také rozhodl, že osoby, které mají podíl na jeho smrti, musí mít v bankách na území USA zablokované účty.

Zákon schválila už před Senátem Sněmovna reprezentantů a zbývá jen podpis prezidenta Baracka Obamy. Ten naznačil, že podepíše.

Americký Kongres
Americký Kongres | Foto: Reuters

V Moskvě tento krok samozřejmě narazil. Návrh zakázat v odvetě některým Američanům vstup do Ruska zveřejnil sám předseda Dumy (dolní komory ruského parlamentu) Sergej Naryškin.

Ruská vláda dále oznámila, že zpřísní dohled nad dovozem hovězího a vepřového masa ze Spojených států. Popírá však, že by to souviselo s hlasováním Senátu USA.

Oficiálním důvodem je požadavek na certifikáty, že maso neobsahuje ractopamin. Látku, která se přidává do krmné směsi pro zvířata. V USA je povolená, v Evropě včetně Ruska však nikoliv.

Američané přitom vyvážejí do Ruska maso za více než půl miliardy dolarů ročně.

K razantní odpovědi na takzvaný Magnického zákon vyzval poslance ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Je to pokus zasahovat do našich vnitřních záležitostí. Doufám, že parlament odpoví hlasem všech stran, které jsou tam zastoupeny," uvedl Lavrov v televizi.

Barack Obama s Vladimirem Putinem
Barack Obama s Vladimirem Putinem | Foto: Reuters

Rusové nicméně zatím neřekli, jakých Američanů se zákaz bude týkat, ani za jaké konkrétní činy.

Ruský ekonomický deník Kommersant ale píše, že Kreml nemá zájem na tom, aby nové spory negativně ovlivnily rusko-americký obchod. "Situace kolem takzvaného Magnického seznamu by se neměla projevit na kontaktech byznysmenů," cituje deník vicepremiéra Igora Šuvalova.

Po letošním ruském vstupu do Světové obchodní organizace (WTO) američtí podnikatelé doufají, že vývoz do Ruska se může po odstranění bariér až zdvojnásobit.

Pokud ale spory mezi Moskvou a Washingtonem přece jen nepřerostou v blokování obchodu. Američtí ministři zemědělství a obchodu už varovali, že pokud Rusko přeruší dovoz amerického masa, bude to porušení pravidel Světové obchodní organizace.

Paradoxní je, že americký Senát zároveň učinil poslední tečku za rivalitou mezi USA a bývalým Sovětským svazem v době studené války.

Po osmatřiceti letech zrušil takzvaný Jacksonův-Vanikův dodatek, který ztížil Sovětskému svazu dosažení výhodných podmínek a tarifů při obchodování se Spojenými státy.

Senátor Henry Jackson a člen Sněmovny reprezentantů Charles Vanik v roce 1974 prosadili, aby Sovětský svaz dostal výhodné podmínky pro obchod s USA až poté, co umožní svým občanů svobodný výjezd do zahraničí.

Hrobka Leonida Brežněva u kremelské zdi
Hrobka Leonida Brežněva u kremelské zdi | Foto: Reuters

Dodatek byl schválen hlavně kvůli židovským obyvatelům SSSR, usilujícím o vystěhování.

Vedení SSSR, kde tehdy vládl jako generální tajemník komunistické strany Leonid Brežněv, bylo rozpolcené. Stálo o americké zboží a techniku, proto částečně ustoupilo a zvýšilo kvóty pro vycestování do ciziny.

Zrušení dodatku, který už stejně v praxi neměl žádný význam, tak mělo být potvrzením toho, že americko-ruský obchod nebude zatížen politikou tolik jako v minulosti.

Návrhy seznamů lidí, kteří z jedné do druhé země nebudou moci cestovat, ale ukazují, že politika stále roli hrát bude.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy