Washington - Spojené státy otevřely novou frontu ve válce s organizací Islámský stát - spolu s několika arabskými zeměmi poprvé letecky udeřily na pozice islamistů na území Sýrie. V noci to oznámilo americké ministerstvo obrany.
Při leteckých a raketových úderech podle nejnovějších informací zahynuly desítky bojovníků Islámského státu. Islamisté v reakci uvedli, že na Američany vedené útoky odpoví, citovala je agentura Reuters.
Spojené státy při útoku využily kombinaci bojových letounů, bomb a střel Tomahawk s plochou dráhou letu. Střely Tomahawk byly vypáleny z válečných lodí, které mají USA rozmístěny v oblasti. Do útoků byly zapojeny také bezpilotní letouny typů Predator a Reaper.
Terčem byly i výcvikové tábory
Terčem leteckých úderů byla zejména velitelství, výcvikové tábory, sklady a zásobovací a obrněná vozidla.
Kromě islámského státu pak USA – v tomto případě pouze vlastními prostředky – zaútočily také v okolí Aleppa na skupinu Chorásán spojovanou s Al-Káidou. "Útoky byly provedeny pouze pomocí prostředků USA," informovalo americké velitelství.
Mnoho cílů bylo poškozeno či zničeno, uvedlo ve svém prohlášení velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). Cílem útoků bylo narušit "bezprostředně hrozící útok" proti americkým a západním zájmům, který plánovali "veteráni Al-Káidy", dodalo velitelství.
Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (OSDH), která konflikt v zemi dlouhodobě monitoruje, se ale terčem staly i pozice další extremistické skupiny, fronty An-Nusra, která je rovněž napojena na Al-Káidu.
Arabští spojenci
Americká armáda informovala, že mezi jejich partnery, kteří se účastní úderů proti Islámskému státu v Sýrii, patří Bahrajn, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Jordánsko a Katar.
Syrská televize uvedla, že o začátku úderů informovaly Spojené státy velvyslance Sýrie při Spojených národech.
Spoluúčast arabských zemí byla klíčovou prioritou americké diplomacie, která se snaží maximálně, aby nešlo o čistě americkou akci.
"Mohu potvrdit, že ozbrojené síly Spojených států a síly partnerských zemí provádí vojenskou akci proti teroristům ISIL v Sýrii s využitím kombinace stíhacích letounů, bombardérů a řízených střel Tomahawk," uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby. ISIL je zkratkou pro původní název radikálního uskupení, který zněl Islámský stát v Iráku a Levantě. "Všechny letouny následně bezpečně opustily oblast útoku," doplnilo americké velitelství.
Rozhodnutí zaútočit podle Kirbyho padlo dříve během pondělí. Vzhledem k tomu, že vojenská operace pokračuje, není prý možné zatím poskytnout podrobnější informace.
Útok na baštu islamistů
Podle zdrojů televize CNN Američané zahájili letecké údery proti baště extremistického hnutí v syrské oblasti Rakka. Reuters uvedla, že se jednalo asi o dvacet vzdušných a raketových útoků. Nejmenovaný činitel Pentagonu agentuře řekl, že další mířily také do oblasti poblíž hranice s Irákem. Do okolí města Albu Kamal směřovalo asi 22 úderů.
Údery jsou součástí vojenské kampaně proti extremistům z IS, kterou před skoro dvěma týdny schválil americký prezident Barack Obama. Radikální uskupení zabralo rozsáhlá území v Sýrii i v Iráku, povraždilo tisíce lidí a setnulo hlavy dvěma americkým novinářům.
Zahájení útoků podle očekávání kritizovalo Rusko. Prezident Vladimir Putin telefonicky hovořil s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem a opět zdůraznil, že nálety jsou bez souhlasu syrské vlády nepřípustné.
USA a Francie již dříve zahájily cílené nálety na pozice IS v Iráku. BBC ale poznamenala, že kampaň v Sýrii se od úderů v Iráku liší. Zatímco irácká vláda Washington k zásahu proti extremistům z IS vybídla, syrská vláda tak neučinila.
Ozbrojenci z IS podle pondělních zpráv vyzvali stoupence, aby útočili na občany USA, Francie a dalších států, které se boje proti radikálům účastní.
IS zveřejnil video s britským novinářem
Radikálové z IS v úterý zveřejnili video, na kterém údajně hovoří britský novinář John Cantlie. Muž – oblečený v oranžovém tričku – na pětiminutovém záznamu kritizuje americké přípravy na útoky proti islamistům. IS v minulých týden před kamerou zavraždil dva Američany a jednoho Brita.
Na videu podle Reuters říká, že Barack Obama jde do války, kterou nemůže vyhrát. Američtí politici prý nemohou "nejmocnějšímu džihádistickému hnutí poslední doby" výrazněji ublížit. Video bylo zřejmě pořízeno před tím, než začaly vzdušné údery na území Sýrie.
V neděli večer neznámí ozbrojenci - údajně odnož IS - na severu Alžírska unesli francouzského občana. V pondělí pak pohrozili, že pokud Paříž neukončí své letecké údery proti islamistům v Iráku, muže do 24 hodin zavraždí.
"Paříž nikdy neustoupí vydírání. Proradnost terorismu tkví v používání vydírání, smrti, hrozeb. Kdybychom ustoupili, i jen o píď, tak mu umožníme zvítězit," reagoval v úterý podle agentury AFP francouzský premiér Manuel Valls.