Dva zcela rozdílní muži. Amerika vzdá hold Bushovi, srovnání s Trumpem se nevyhne

Obrazem: Dojatý syn i věrný pes u rakve. Amerika se loučí s Georgem Bushem starším
Z texaského Houstonu včera dopoledne místního času (17:30 SEČ) odletěl na Andrewsovu leteckou základnu nedaleko Washingtonu prezidentský speciál, na jehož palubě byla rakev s ostatky někdejšího republikánského prezidenta George Bushe staršího.
Na poslední Bushovu cestu do Washingtonu poskytl současný šéf Bílého domu Donald Trump své prezidentské letadlo.
To, pokud je na palubě úřadující hlava Spojených států, nese volací znak Air Force One.
Nynější let byl označen Special Air Mission 41 (Zvláštní letecká mise 41), což odkazuje na fakt, že Bush starší byl 41. americkým prezidentem.
Foto: Reuters
Daniel Anýž Daniel Anýž
5. 12. 2018 7:09
Amerika ve středu v Národní katedrále ve Washingtonu uctí 41. prezidenta USA George H. W. Bushe. Muže, který byl na konci studené války klíčovou osobností pro vznik nového bezpečnostního uspořádání v Evropě.

Bushův státní pohřeb by měl být také okamžikem, kdy Spojené státy zapomenou na aktuální politické a společenské rozpory.

Jenže kontrast mezi Georgem Bushem starším a současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem je tak ostrý, že Amerika se ani ve chvílích smutku nemůže jejich srovnávání vyhnout.

Novinové nekrology, osobní vzpomínky jeho někdejších spolupracovníků či komentáře publicistů, kteří začínali jako mladí novináři právě v době prezidentství George H. W. Bushe, jsou plné takových připomínek a odkazů.

"Věřil ve službu veřejnosti, ve vládu. Nepřišel do Washingtonu, aby něco zbořil, ale by to zlepšil," napsal například Richard Haass, který byl coby mladý analytik členem Rady pro národní bezpečnost v Bílém domě George Bushe staršího.

A zatímco sedmašedesátiletý Haass skryl svoji nepřímou kritiku Trumpa mezi řádky, padesátiletý republikánský analytik Max Boot se ve svém názorovém textu pro deník Washington Post vyjádřil zcela bez obalu.

"Lze si jen těžko představit dva muže tak rozdílných charakterů. George H. W. Bush a Donald J. Trump nemají takřka nic společného. Za druhé světové války šel Bush v 18 letech dobrovolně k námořnictvu, byl sestřelen nad Pacifikem. Trump získal pětkrát odklad, aby se vyhnul válce ve Vietnamu," poznamenal například Boot.

Bush nastoupil do prezidentské funkce se svojí předchozí zkušeností viceprezidenta, velvyslance i šéfa CIA. "Trump neměl vůbec žádnou zkušenost a jeho znalost zahraniční politiky se stále blíží nule," míní Boot.

A zatřetí, Bush nesnášel, když měl mluvit sám o sobě. Zájmeno "já" nebylo v jeho slovníku. "Zatímco Trump sotvakdy mluví o něčem jiném než právě o sobě," píše Boot.

Jeho text je výjimečně ostrý, ale o podobné názory není v amerických médiích od pátečního odchodu George Bushe staršího nouze. A někteří mírnější kritici už zároveň sami upozorňují, že právě teď by se měla atmosféra spíše zklidnit.

Trump nalezl slova respektu

"Země je už trochu vyčerpaná a poslední, co by lidé v těchto dnech chtěli a potřebovali, je k tomuto vyčerpání ještě víc přidávat," upozornil Richard Haass na polarizaci americké společnosti.

Bushova rodina se už předem snažila předejít možnému napětí. Příbuzní zesnulého prezidenta se před několika týdny, kdy už bylo zřejmé, že Bushovy dny se nachylují, obrátili na Bílý dům se vzkazem, že budou rádi, když se Donald Trump zúčastní pohřbu.

Podle deníku Washington Post nechtěli, aby se Bushův pohřeb stal podobně tichou konfrontací s Trumpem, jakou byl letos na přelomu srpna odchod republikánského senátora Johna McCaina.

Trump se jeho pohřbu ve Washingtonu nezúčastnil, McCainova rodina si ho tam nepřála. Některé projevy, které na akci zazněly, pak byly přímým, byť nevyřčeným odmítnutím Trumpovy politiky a stylu. Tomu se řečníci, kteří ve středu promluví v Národní katedrále ve Washingtonu, takřka jistě vyhnou.

"Pokud se dokážete vcítit do toho, jak se právě cítí jiní lidé, tak to nemůžete udělat. Od toho pohřby nejsou," potvrdil jeden z řečníků, bývalý senátor a Bushův dlouholetý přítel Alan K. Simpson, že on se rozhodně ke kritice Trumpa nechystá.

A pravděpodobně to nezazní ani od dalších řečníků, kterými budou bývalý kanadský premiér Brian Mulroney, nejstarší syn zesnulého prezidenta George W. Bush a spisovatel a autor Bushovy biografie Jon Meacham.

"Prezident George H. W. Bush vedl dlouhý a úspěšný život. Od počátku do konce dokázal skvělé věci. Byl to opravdu úžasný člověk a bude všem scházet," napsal Trump v sobotu na Twitter v první reakci na zprávu o odchodu George Bushe staršího.

Je zřejmé, že i Trump tentokrát chce ctít veškerý protokol. Poskytl i svůj prezidentský letecký speciál Air Force One k přepravě Bushovy rakve do Washingtonu a pak zpět do Texasu, kde bude exprezident pochován.

Pochvala Bushe jako kritika Trumpa

Americké vlajky na státních budovách jsou z Trumpova nařízení na třicet dní staženy na půl žerdi. Zatímco v srpnu po smrti Johna McCaina vlajku nad Bílým domem stáhl až na naléhání svého okolí a republikánských senátorů.

Podle zdroje listu Washington Post, který má blízko k Bushově rodině a byl součástí příprav státního pohřbu, bude obřad odrazem toho, že především sám zesnulý prezident by nechtěl, "aby se kdokoli cítil nepohodlně, včetně současného prezidenta".

Tento zdroj ale zároveň vystihl, že už jen slova respektu na adresu George Bushe staršího mohou zcela nechtěně vypadat, jako by se zároveň mluvilo o Trumpovi. "Je zajímavé, že pochvalou Bushe či McCaina riskujete, že to bude znít jako kritika Trumpa, i když Trumpa nemáte vůbec na mysli," popsal tento zdroj současnou americkou realitu.

Už jen samotná přítomnost Donalda Trumpa na pohřbu v Národní katedrále bude působit jako neklidný vykřičník uprostřed piety.

Ještě před pár měsíci, během kampaně před listopadovými volbami do Kongresu, se Trump tvrdě navážel prakticky do všech, kdo s ním ve středu usednou v jedné kostelní řadě v katedrále. Rodina Bushova, Michelle a Barack Obamovi, manželé Hillary a Bill Clintonovi a také Rosalynn a Jimmy Carterovi.

Nelíbí se mi, je to náfuka

Jen před několika týdny na předvolebním shromáždění v Montaně si Trump dělal legraci ze sloganu "Tisíc světelných bodů", pod kterým prezident George Bush starší vyzýval mladé lidi, aby pokračovali v americké tradici dobrovolnictví a pomoci.

"Tisíce světelných bodů. Co to zatraceně bylo? Já vím jedno: učiňme Ameriku znovu velkou. Tomu rozumíme. Ale tisíce světelných bodů? Co to zatraceně je?" bavil se Trump na Bushův účet.

Ve spojení se jménem Hillary Clintonové, demokratické kandidátky v prezidentských volbách v roce 2016, se pak zase dodnes na Trumpových shromážděních s voliči skanduje jedno z hesel jeho kampaně: "Za mříže, za mříže!"

A hořkost, která přetrvává mezi Trumpem a Obamovými, naposledy vyjádřila Michelle Obamová, když před několika týdny vydala paměti Má cesta (v originále Becoming). "Nikdy Donaldu Trumpovi neodpustím, že ohrozil naše děti," vrátila se Obamová o několik let zpět, kdy Trump veřejně zpochybňoval, že tehdejší prezident Obama se narodil v USA a má americké občanství.

Podle Obamové tím Trump vyvolal tak nenávistné reakce, že celá prezidentská rodina čelila násilným výhrůžkám.

Ve středu na pohřbu to určitě nikdo připomínat nebude, ale prezident Donald Trump nebyl oblíbencem právě ani George Bushe staršího. Bývalý, 41. americký prezident se hodnocení nástupců v úřadě zpravidla vyhýbal. Občas ale udělal výjimku. "Nelíbí se mi," řekl v roce 2016 spisovateli Marku K. Updegroveovi o Donaldu Trumpovi pro knihu Poslední republikáni.

Dodal, že Trumpa pohání "zvláštní ego". "Moc toho o něm nevím, ale vím, že je náfuka," uvedl tehdy George H. W. Bush.

Video: Američané se loučili s bývalým prezidentem Georgem Bushem starším. Rakev s ostatky byla vystavena v rotundě

Američané se loučí s bývalým prezidentem Georgem Bushem starším, který v pátek zemřel ve věku 94 let. Rakev s ostatky státníka je vystavena v rotundě | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy