USA vyšlou kvůli ebole do západní Afriky 50 expertů

ČTK ČTK
4. 8. 2014 7:22
Nejnovější nákaza, která vypukla v únoru v Guineji a rozšířila se i do Sierry Leone a Libérie, si dosud vyžádala na 730 obětí.
Na ebolu zemřelo již 730 lidí.
Na ebolu zemřelo již 730 lidí. | Foto: Reuters

Atlanta (USA) - Spojené státy vyšlou do západní Afriky nejméně padesát zdravotnických expertů, kteří se zde zapojí do boje proti virovému onemocnění ebola. Informoval o tom portál BBC. Nejnovější nákaza, která vypukla v únoru v Guineji a rozšířila se i do Sierry Leone a Libérie, si dosud vyžádala na 730 obětí.

Šéf Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Thomas Frieden prohlásil, že američtí odborníci na západ Afriky odjedou do třiceti dní. Dodal, že recept na zastavení eboly je "stará známá péče o veřejné zdraví", kdy je třeba najít pacienty, poskytnout jim náležitou péči, vyhledat ty, se kterými se stýkali, a šířit mezi veřejností osvětu.

Frieden rovněž odmítl kritické hlasy, které s cestou expertů nesouhlasí, neboť prý znamená zdravotní hrozbu pro americké občany. "Ta nejdůležitější věc, kterou můžeme k ochraně Američanů učinit, je zastavit tuto nemoc u zdroje v Africe," dodal.

V Africe se ebolou nakazili již dva Američané. První z nich je lékař Kent Brantly, který je již ve Spojených státech, kam ho na specializovanou kliniku v Atlantě dopravil letecký speciál. Brantlyho stav se zlepšuje. V úterý by do USA měla odletět i zdravotnice a misionářka Nancy Writebolová.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Poslední vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

 

Právě se děje

Další zprávy