Západní Afrika kvůli ebole zavírá školy a povolává vojáky

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 31. 7. 2014 11:50
Ve snaze zastavit šíření choroby uvalily úřady karanténu na celé obce, přístup do nich mají povolen jen lékaři. Sierra Leone povolala k likvidaci epidemie i bezpečnostní síly.
Boj s ebolou v Libérii. Země uzavírá celé obce, smějí do nich jen lékaři.
Boj s ebolou v Libérii. Země uzavírá celé obce, smějí do nich jen lékaři. | Foto: Reuters

Monrovia/Washington - V rámci nového akčního plánu boje proti viru eboly uzavře Libérie všechny školy a školská zařízení.

Vládní úředníci, bez kterých se státní správa obejde, dostanou údajně povinné třicetidenní volno. Informovala o tom agentura Reuters. Ve snaze zastavit šíření choroby uvalily úřady také karanténu na celé obce.

Foto: Aktuálně.cz

Sousední Sierra Leone zase vyhlásila stav ohrožení veřejného zdraví a rozhodla se povolat bezpečnostní síly, které budou dohlížet na dodržování vyhlášených karantén.

Její prezident Ernest Bai Koroma oznámil, že kvůli zdravotní krizi zrušil svou účast na summitu USA-Afrika, který bude příští týden ve Washingtonu.

Vláda v Keni ohlásila zpřísnění kontrol na všech hraničních přechodech.

Humanitární pracovníci krok kritizují

Vyhlášení karantény v Libérii se prý týká několika vesnic a měst v oblasti Lofa, která hraničí s Guineou a právě i Sierrou Leone, tedy zeměmi, jež jsou zákeřným virovým onemocněním rovněž zasaženy. Další obce pod karanténou se nacházejí v okolí hlavního města v oblastech Montserrado a Bomi.

Liberijská policie ve středu dostala oprávnění vynutit opatření přijatá v rámci nového akčního plánu i pomocí donucovacích prostředků. "Doufáme v určité porozumění a v to, že nebude nutná mimořádná síla," prohlásil ministr informací Lewis Brown.

Uzavírání obcí, do nichž budou mít přístup pouze lékaři, se však dočkalo kritiky ze strany mezinárodních humanitárních pracovníků.

"Vynucená izolace celé komunity je středověkou metodou kontroly šíření choroby," uvedl Mike Noyes z britské organizace Aciton Aid UK. Podle něj by k nakaženým lidem měly úřady přistupovat s pochopením, a ne je "kriminalizovat".

U.S. Peace Corps stahuje dobrovolníky

Vážné obavy z šířícího se viru, kterým se nakazili také někteří zahraniční lékaři a zdravotničtí pracovníci, přiměly ve středu americkou dobrovolnickou organizaci U.S. Peace Corps (USPC), aby stáhla ze tří zasažených zemí své lidi.

V nejbližších dnech tak postižené státy opustí celkem 340 dobrovolníků pomáhajících ve školách nebo sociálních programech. Podle prohlášení USPC jde o dočasný odchod.

Vážná situace nebude mít vliv na summit afrických prezidentů s americkým lídrem Barackem Obamou, který se má uskutečnit ve Washingtonu příští týden. Podle mluvčího Bílého domu Erica Schultze přes zprávy o nakažení amerických občanů neexistuje významné riziko, že by se nemoc mohla rozšířit v USA.

Nakaženo je už více než 1200 lidí

Podle posledních čísel Světové zdravotnické organizace z minulého týdne podlehlo zákeřné chorobě v Libérii již 129 lidí. Spolu se sousední Guineou a Sierrou Leone čítá počet obětí eboly v západní Africe už více než 670. Jeden případ úmrtí liberijského vládního úředníka zaznamenala také Nigérie. Celkem se prý nakazilo více než 1200 osob.

Epidemie vypukla v únoru v Guineji a hlavně kvůli čilým přeshraničním stykům místního obyvatelstva se rozšířila i do Sierry Leone a Libérie.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na něj je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy