Lékař nakažený ebolou je v USA. Letadlem cestoval jen on

2. 8. 2014 18:00
Dvojice pacientů v Nigérii, u kterých se lékaři obávali, že jsou nakaženi nebezpečným virem ebola, není infikována.
Foto: Reuters

Abuja/Konakry -Speciální letadlo s prvním ze dvou amerických zdravotníků nakažených ebolou přistálo v sobotu na letecké základně Dobbins ve státu Georgia.

Třiatřicetiletý doktor Kent Brantly cestoval sám. Devětapadesátiletá zdravotnice a misionářka Nancy Writebolová ho bude následovat až příští týden, neboť zvláštní letadlo dokáže převézt jen jednoho pacienta najednou.

Brantly byl umístěn do karantény na zvláštním oddělení nemocnice v Atlantě. Stal se prvním pacientem s ebolou, který bude léčen na americkém kontinentu.

Pátrání v Libérii pokračuje

Dva pacienti, které Nigérie umístila v pátek s podezřením na nakažení virem eboly do karantény, se nemocí nenakazili. Po vyhodnocení provedených testů to podle agentury DPA oznámilo nigerijské ministerstvo zdravotnictví.

Oba nigerijské pacienty budou prý zdravotníci nadále pozorovat. V nemocnici zůstává také dalších 69 lidí, kteří se údajně dostali do kontaktu s Liberijcem, jenž před týdnem na ebolu v dvacetimilionové metropoli Lagosu zemřel. Po dalších lidech prý policie intenzivně pátrá.

Čtyřicetiletý Patrick Sawyer, poradce liberijského ministerstva financí s dvojím americkým a liberijským občanstvím, přiletěl minulé úterý do Nigérie letem západoafrických aerolinek ASKY, na letišti zkolaboval a před týdnem v nemocnici zemřel.

Nigerijská vláda následně zakázala letecké společnosti do země létat, protože údajně zanedbala bezpečností opatření. Dnes však lety opět povolila. ASKY Airlines mezitím zrušily všechny spoje do Libérie, Sierry Leone a Guineje.

Izolace a karanténa postižených oblastí

Při pátečním regionálním summitu v guinejské metropoli Konakry se prezidenti zemí postižených ebolou dohodli, že izolují pohraniční oblasti a vyhlásí v nich karanténu.

"Chceme mezinárodní společenství ujistit, že se epidemie nerozšíří do dalších zemí," uvedly hlavy států ve společném prohlášení na závěr konference.

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že na boj s "bezprecedentní" epidemií eboly uvolní 100 miliónů dolarů (více než dvě miliardy Kč). Chce také do postižených oblastí údajně vyslat mnohem více lékařů, zdravotních sester, sociálních pracovníků a odborníků na logistiku.

Podle čtvrtečních údajů WHO stoupl v západní Africe počet obětí krvácivé horečky způsobené virem eboly na 729. Za pouhé čtyři dny přibylo 57 nově nakažených. Celkem WHO eviduje už 1323 případů nakažení virem eboly.

Epidemie vypukla v únoru v Guineji a hlavně kvůli čilým přeshraničním stykům místního obyvatelstva se rozšířila i do Sierry Leone a Libérie.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

 

Právě se děje

Další zprávy