Z Dárfúru se opět stává spálená země

Zdeněk Mihalco
8. 3. 2008 18:30
Cílené ničení vesnic a teror se vrací
Dárfúrské ženy procházejí troskami vesnice Sirba.
Dárfúrské ženy procházejí troskami vesnice Sirba. | Foto: Reuters

Chártúm - Ze súdánské provincie Dárfúr opět začaly přicházet zprávy a fotografie zachycující vypálené vesnice a lidi utíkající z domovů. Znovu se bojuje.

Americký deník New York Times informoval, že podle humanitárních pracovníků a analytiků konflikt dospěl do nové, strašlivé fáze: súdánská vláda hodlá porazit dárfúrské povstalce za každou cenu, a to totální likvidační strategií, po které zůstane jen spálená země. 

Svědci už novinářům popsali, že v posledních týdnech dochází k vraždění desítek lidí a vypalování vesnic vládními vojáky.

Vláda kritiku odmítá a tvrdí, že ve vesnicích sídlí povstalci. "Prostě se jen snažíme ochránit oblast před bandity, kteří ztěžují život obyčejným lidem," říká mluvčí súdánské vlády Ali al-Sadig.

Statisíce lidí bez domova

OSN už kvůli bojům musela na některých místech odvolat své pracovníky, kteří mají chránit dárfúrské uprchlíky.

Právě ochrana a budoucnost utečenců jsou největším současným problémem v oblasti. V současné době žije asi čtvrt milionu lidí v uprchlických táborech, a to často v katastrofálních podmínkách.

Přibývají další. "Od začátku roku uteklo z domovů 75 tisíc lidí," řekl zvláštní americký vyslanec pro Dárfúr Richard S. Williamson.

Tisíce lidí utíkají do sousedního Čadu, kde se ovšem bezpečnostní situace v posledních týdnech také zhoršila.

Násilí v oblasti súdánského Dárfúru, kde přebývá asi šest milionů lidí, začalo před pěti lety, kdy povstalci začali bojovat proti vládním vojskům. Zatím zemřelo nejméně dvě stě tisíc lidí.

Čína pod celosvětovým tlakem

Největším obchodním partnerem a spojencem afrického Súdánu je Čína, která je pod celosvětovým tlakem, aby súdánskou vládu přiměla k jednáním o míru. A to zvlášť nyní, krátce před konáním srpnových olympijských her v Pekingu.

Loni na jaře čínská vláda jmenovala zvláštního vyslance pro Dárfúr, a nyní začala svého súdánského spojence opatrně kritizovat. Čtěte více: Čína kritizuje Súdán kvůli Dárfúru

Podle západních diplomatů to však nestačí. Například americký filmový režisér Steven Spielberg odstoupil kvůli postoji Číny k dárfúrské válce z funkce uměleckého poradce nadcházející olympiády. Čtěte více: Spielberg už nechce radit Pekingu, s olympiádou končí

 

 

Právě se děje

Další zprávy