Kdo je nejhorší diktátor planety? Letos Kim Čong-il

Pavel Vondra, Jiří Kropáček
27. 2. 2008 11:20
Hitparáda krutovládců se příliš nemění. INFOGRAFIKA
Záběr z nedávných oslav Kim Čong-ilových narozenin v Pchjongjangu
Záběr z nedávných oslav Kim Čong-ilových narozenin v Pchjongjangu | Foto: Reuters

Praha - Je možné objektivním způsobem vyhodnotit, který z úřadujících diktátorů světa je nejhorší? A je to vůbec žádoucí? Než začnete zvažovat veškerá pro a proti, vězte, že taková "hitparáda tyranů" už nějakou dobu existuje.

Pro americký magazín Parade ji šestým rokem vytváří historik a někdejší univerzitní profesor David Wallechinsky. Pořadí konzultuje s organizacemi, jež monitorují stav lidských práv ve světě, jako jsou Freedom House, Human Rights Watch nebo Amnesty International.

Předloni svou hitparádu diktátorů vydal i knižně. Loňskou podobu jeho žebříčku jste si poprvé mohli prohlédnout i na Aktuálně.cz. Nyní vám nabízíme aktuální verzi zveřejněnou tento měsíc:

Skokan roku? Mušaraf

Oproti loňsku doznalo pořadí krutovládců jen minimálních změn. V čele si předali žezlo superdiktátora Omar Bašír ze Súdánu a severokorejský vůdce Kim Čong-il.

"Skokanem roku" je pákistánský prezident Parvíz Mušaraf, který se posunul z loňského 15. na letošní 8. místo. Z dvacítky naopak vypadl dosluhující ruský prezident Vladimír Putin a jeho kamerunský protějšek Paul Biya, kteří byli loni na samém chvostu.

Místo nich se tam objevili čerstvě jmenovaný kubánský prezident Raúl Castro a jeho čadský kolega Idriss Déby.

ČTĚTE TAKÉ:


 

 

Právě se děje

před 38 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy