Kdo je nejhorší diktátor planety? Letos Kim Čong-il

Pavel Vondra, Jiří Kropáček
27. 2. 2008 11:20
Hitparáda krutovládců se příliš nemění. INFOGRAFIKA
Záběr z nedávných oslav Kim Čong-ilových narozenin v Pchjongjangu
Záběr z nedávných oslav Kim Čong-ilových narozenin v Pchjongjangu | Foto: Reuters

Praha - Je možné objektivním způsobem vyhodnotit, který z úřadujících diktátorů světa je nejhorší? A je to vůbec žádoucí? Než začnete zvažovat veškerá pro a proti, vězte, že taková "hitparáda tyranů" už nějakou dobu existuje.

Pro americký magazín Parade ji šestým rokem vytváří historik a někdejší univerzitní profesor David Wallechinsky. Pořadí konzultuje s organizacemi, jež monitorují stav lidských práv ve světě, jako jsou Freedom House, Human Rights Watch nebo Amnesty International.

Předloni svou hitparádu diktátorů vydal i knižně. Loňskou podobu jeho žebříčku jste si poprvé mohli prohlédnout i na Aktuálně.cz. Nyní vám nabízíme aktuální verzi zveřejněnou tento měsíc:

Skokan roku? Mušaraf

Oproti loňsku doznalo pořadí krutovládců jen minimálních změn. V čele si předali žezlo superdiktátora Omar Bašír ze Súdánu a severokorejský vůdce Kim Čong-il.

"Skokanem roku" je pákistánský prezident Parvíz Mušaraf, který se posunul z loňského 15. na letošní 8. místo. Z dvacítky naopak vypadl dosluhující ruský prezident Vladimír Putin a jeho kamerunský protějšek Paul Biya, kteří byli loni na samém chvostu.

Místo nich se tam objevili čerstvě jmenovaný kubánský prezident Raúl Castro a jeho čadský kolega Idriss Déby.

ČTĚTE TAKÉ:


 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy