reklama
 
 

Kdo je nejhorší diktátor planety? Letos Kim Čong-il

27. 2. 2008 11:20
Hitparáda krutovládců se příliš nemění. INFOGRAFIKA

Praha - Je možné objektivním způsobem vyhodnotit, který z úřadujících diktátorů světa je nejhorší? A je to vůbec žádoucí? Než začnete zvažovat veškerá pro a proti, vězte, že taková "hitparáda tyranů" už nějakou dobu existuje.

Pro americký magazín Parade ji šestým rokem vytváří historik a někdejší univerzitní profesor David Wallechinsky. Pořadí konzultuje s organizacemi, jež monitorují stav lidských práv ve světě, jako jsou Freedom House, Human Rights Watch nebo Amnesty International.

Předloni svou hitparádu diktátorů vydal i knižně. Loňskou podobu jeho žebříčku jste si poprvé mohli prohlédnout i na Aktuálně.cz. Nyní vám nabízíme aktuální verzi zveřejněnou tento měsíc:

Skokan roku? Mušaraf

Oproti loňsku doznalo pořadí krutovládců jen minimálních změn. V čele si předali žezlo superdiktátora Omar Bašír ze Súdánu a severokorejský vůdce Kim Čong-il.

"Skokanem roku" je pákistánský prezident Parvíz Mušaraf, který se posunul z loňského 15. na letošní 8. místo. Z dvacítky naopak vypadl dosluhující ruský prezident Vladimír Putin a jeho kamerunský protějšek Paul Biya, kteří byli loni na samém chvostu.

Místo nich se tam objevili čerstvě jmenovaný kubánský prezident Raúl Castro a jeho čadský kolega Idriss Déby.

ČTĚTE TAKÉ:


 

autor: Pavel Vondra, Jiří Kropáček | 27. 2. 2008 11:20

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama