USA: Venezuela a Kuba v regionu nejhorší

Red Zah, AP
7. 3. 2007 16:11
Washington - Ve výroční zprávě o stavu lidských práv ve světě, kterou vydává americké ministerstvo zahraničí, se letos hlavní nápor kritiky snáší na režimy Huga Cháveze a Fidela Castra.
Už jen málo lidí na Kubě i mimo ni si pamatuje, jaký je vlastně svět bez Fidela Castra.
Už jen málo lidí na Kubě i mimo ni si pamatuje, jaký je vlastně svět bez Fidela Castra. | Foto: Reuters

Podle amerického průzkumu, který se každoročně zaměřuje na otázky ochrany lidských práv v zemích celého světa, se situace v Latinské Americe zlepšuje jen pomalu.

Na západní polokouli z průzkumu opět nejhůře vyšla Kuba a spřátelená Venezuela, kde na konci roku 2006 zůstávalo kvůli svým politickým názorům vězněno 283, respektive 13 osob.

Prezident George Bush se tento týden vydá na týdenní cestu po Jižní Americe a dá se očekávat, že závěry zprávy v rozhovorech se svými protějšky z Brazílie, Uruguaye, Kolumbie, Guatemaly a Mexika zdůrazní.

Pozice mentora v oblasti lidských práv, kterou Washington tradičně zaujímá, je ale vzhledem k politice USA v regionu v 70. a 80.letech a především po nedávných obviněních z mučení vězňů v zajateckém táboře na základně Guantánamo poněkud podkopána. 

Korupce, justiční manipulace, týrání vězňů

To si však tvůrci americké zprávy nepřipouštějí. V jejich zevrubném kompilátu se ukazuje prstem především na ostatní. Nechybí tam také zmínka o korupci, se kterou se potýkají i Washingtonu nakloněné režimy v Mexiku či Kolumbii.

Dalšími neřestmi těchto zemí pak podle zprávy zůstávají nedemokratické praktiky, zmanipulované soudní procesy a kruté zacházení s vězni.

Hugo Chávez kritikou na adresu USA nešetří. Nesympatie jsou evidentně vzájemné
Hugo Chávez kritikou na adresu USA nešetří. Nesympatie jsou evidentně vzájemné | Foto: Reuters

Barry F. Lowenkron, americký poradce pro otázky lidských práv, považuje za vůbec nejhorší situaci ve Venezuele.

Korupce se nevyhýbá bezpečnostním složkám, dochází k mučení, ponižování vězňů a zadržování podezřelých bez hmatatelných důkazů.

Tamní soudy jsou zcela v rukou vlády vedené levicovým prezidentem Hugem Chávezem, jenž se nezdráhá zastrašovat opozici, potlačovat svobodný tisk či kritizovat kapitalismus západní společnosti, především pak Spojené státy, které chápe jako největšího nepřítele země.

Povstalci a narkomafie

Kolumbie zase již několik desetiletí bojuje s povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), které čítají přes 10 tisíc mužů.

Podle úřadů se však postupně spojily s místní drogovou mafií a dva největší problémy současné Kolumbie se spojily v jeden.

Korupce, kam se podíváte, věznění politických odpůrců, zmanipulované soudní procesy a všudypřítomné násilí, které děsí turisty v Brazílii, Kolumbii či Venezuele.

K tomu připočtěte nedemokratický vývoj v celé řadě zemí, enormní vliv zahraničních společností na jejich zbídačenou ekonomiku a nepěkný obraz současné Latinské Ameriky je téměř kompletní.

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden Svět letos v programu vyhradil Latinské Americe zvláštní sekci
Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden Svět letos v programu vyhradil Latinské Americe zvláštní sekci | Foto: Aktuálně.cz

PROBLÉMY LATINSKÉ AMERIKY OČIMA FILMAŘŮ:

 

Právě se děje

Další zprávy