Vrátil se z džungle. Stal se ministrem

pav, Reuters
20. 2. 2007 17:43
Bogota - Čerstvě jmenovaný šéf kolumbijské diplomacie Fernando Araujo není v kabinetu žádný nováček. Posledních šest let ale strávil jako rukojmí v džungli.

Jmenování Arauja do funkce oznámil kolumbijský prezident Alvaro Uribe, který tak ve vládě zacelil vzniklou mezeru poté, co demisi podala dosavadní ministryně zahraničí Maria Consuelo Araujová.

Není Araujo jako Araujo

Navzdory shodnému příjmení nepojí exministryni ani jejího nástupce žádné příbuzenské pouto.

Araujová na svůj post rezignovala v reakci na zatčení jejího bratra, senátora Alvara Arauja, jehož policie podezírá z napojení na polovojenské jednotky.

Ty mají kromě nelegálního obchodování s narkotiky na svědomí mnoho lidských životů, především členů levicových geril, jež v Kolumbii operují, a jejich domnělých nebo skutečných sympatizantů.

A byli to právě partyzáni z Revoulčních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), kdo v prosinci 2000 unesl Fernanda Arauja, tehdejšího ministra pro rozvoj ve vládě prezidenta Andrese Pastrany, při jeho kondičním běhu na pláži v Cartageně.

Šest let v zajetí

Následujících šest let strávil Araujo v zajetí v kolumbijské džungli. Ze spárů svých věznitelů se mu podařilo prchnout až letos 7. ledna během vojenské operace, která měla zajistit jeho osvobození.

V čerstvém prohlášení prezidentského paláce se o 51letém Araujovi mluví jako o "uvědomělém občanovi, který si sám mnoho vytrpěl".

Maria Consuelo Araujová oznámila, že rezignuje na post ministryně zahraničí Kolumbie poté, co byl její bratr, senátor Alvaro Araujo zatčen a obviněn z napojení na polovojenské jednotky
Maria Consuelo Araujová oznámila, že rezignuje na post ministryně zahraničí Kolumbie poté, co byl její bratr, senátor Alvaro Araujo zatčen a obviněn z napojení na polovojenské jednotky | Foto: Reuters

Sám Araujo tvrdí, že je připraven odvádět stoprocentní práci, i když připustil, že šest let izolace v džungli je pro něj určitým handicapem stejně jako omezené  zkušenosti ze světa diplomacie. 

Jeho předchůdkyně v čele ministerstva zahraničí oznámila v pondělí na tiskové konferenci, že ve funkci dobrovolně končí. "Odcházím z jediného důvodu: protože nelpím na svém postu, ale na tom, co je nejlepší pro tuto zemi."

Araujová prý nechtěla vzhledem k zatčení svého bratra vyvolávat dojem, že by mohla jakkoli ovlivňovat justiční proces.

Kdo má krev na rukou?

Stala se tak dosud nejvýše postaveným státním činitelem, který padl v souvislosti se skandálem, který propukl kolem údajného napojení provládních zákonodárců na pravicové polovojenské jednotky.

Státní zástupce se domnívá, že Alvaro Araujo milice pomáhal financovat. Nejvyšší soud rovněž doporučil vyšetřovat v této věci jeho otce.

Ze stejných důvodů je trestně stíháno celkem osm prezidentových příznivců v parlamentu, další je na útěku a skandál, který kolem celé věci propukl už loni v listopadu, si také vynutil odvolání vysokého armádního důstojníka.

Polovojenské jednotky vznikly v 80.letech za podpory bohatých vlastníků půdy, kteří si takto chtěli zajistit ochranu před levicovými povstalci.

Dlouhé roky se tito samozvaní "gerilobijci" se svými vazbami na politickou a obchodní třídu nijak netajili a v terénu se často mohli spoléhat i na podporu ze strany pravidelné armády.

V rámci snah o urovnání dlouholetého konfliktu v Kolumbii bylo na třicet tisíc členů polovojenských jednotek demobilizováno. Skupiny ochránců lidských práv však upozorňují na to, že mocní bossové z okruhu milicí ve svých zločineckých aktivitách dál pokračují.

 

Právě se děje

Další zprávy