Kuba: Dialog s USA vázne, změna daleko

lem, Reuters
9. 2. 2007 13:30
Havana/Washington - Situace je podle diplomatů zablokována na obou stranách. Naděje na brzké tání ve vzájemných vztazích je minimální.
Už jen málo lidí na Kubě i mimo ni si pamatuje, jaký je vlastně svět bez Fidela Castra.
Už jen málo lidí na Kubě i mimo ni si pamatuje, jaký je vlastně svět bez Fidela Castra. | Foto: Reuters

Kuba je stabilní země a sociální systém zůstává i nadále životaschopný, tvrdí nejvyšší diplomatický zástupce Kuby ve Spojených státech, šéf kubánské zájmové sekce ve Washingtonu Dagoberto Rodriguez v rozhovoru, který poskytl agentuře Reuters. Ostrov podle něj rozhodně žádná radikální změna nečeká.

Poté, co dlouholetý kubánský vůdce Fidel Castro předal moc bratru Raúlovi a v americkém Kongresu utvořili většinu demokraté, mnozí čekali, že se vztahy mezi zeměmi zlepší. To se ale nestalo.

USA sankce nezmírní

Rodriguez je přesvědčen, že ani jedna ze zemí o dialog nestojí. Přes Bílý dům neprojde žádné zmírnění sankcí a pád kubánského totalitního režimu není realistický.

Poslanci Kongresu se přesto snaží uvolnit některé ze zákazů, které omezily styky mezi Kubou a Spojenými státy již v roce 1961. Zmírněna by mohla být opatření týkající se cestování rodinných příslušníků do USA, posílání peněz zpět na ostrov či dodávek potravin.

"Vidíme jako pozitivní každý krok, který podporuje kontakty s Kubou a tleskáme této snaze v Kongresu. Myslíme si, že je to ten správný krok," uvedl Rodriguez v rozhovoru. Nicméně dodal, že "změna politiky bude za stávající vlády velmi složitá".

Pád kubánského režimu je prý naprosto vyloučen, protože podle jeho slov je Kuba "stabilní a její sociální systém životaschopný".

Americký ministr obchodu Carlos Gutierrez (mimochodem také kubánského původu) zase potvrdil, že obchodní embargo uvalené na Kubu nebude zrušeno, dokud nedostanou lidé na ostrově víc svobody. "Zaměříme se na kubánský lid. Nakonec, jsou to právě oni, kdo nejvíec strádá," dodal.

Kubánská strana by podle Gutierreze nejprve musela osvobodit řadu politických vězňů, zajistit svobodu slova a zlegalizovat opozici. 

Další disident na svobodě

K propuštění disidentů sice dochází, děje se tak ovšem jen velice pomalu. Ve čtvrtek byl na svobodu propuštěn přední disidentský právník René Gomez Manzana, kterého úřady věznily půldruhého roku, aniž by proti němu vznesly obvinění.

Kritik komunistického režimu Manzana byl zatčen ve svém byldlišti 22. července 2005 za to, že se údajně chystal účastnit se protestní akce před francouzským velvyslanectvím v Havaně za propuštění politických vězňů.

"René byl propuštěn ráno. Politická policie ho zavezla domů," řekla Marta Beatriz Roqueová, další přední disidentka. "Museli ho pustit, zadržovali ho celou dobu ilegálně, prakticky ho unesli," dodala.

Gomez Manzana je čtvrtý disident, který byl propuštěn z vězení od loňského července, kdy nemoc donutila Fidela Castra předat moc svému bratrovi.

Předá Raúl Castro moc zpět svému bratrovi?
Předá Raúl Castro moc zpět svému bratrovi? | Foto: Reuters

S Raúlem změny nepřišly

Roqueová, která vede seskupení menších disidentských skupin, ani za panování Raúla Castra nezpozorovala žádné známky větší svobody slova či shromažďování.

"Nevidím žádné změny. Naopak, věci se zhoršují," řekla s tím, že čtyři její spolupracovníky policie ve středu po šest hodin zadržovala.

Podle kubánské komise pro lidská práva počet politických vězňů klesl z předloňských 333 na 286 ke konci loňského roku.

Avšak poměry na ostrově se nezměnily a nadále chybějí politické reformy, které by pozměnily systém jedné strany.

Vrátí se Fidel?

Den ode dne se údajně zlepšuje také zdravotní stav někdejšího vůdce. Ten je ovšem na Kubě státním tajemstvím, a tak je svět odkázán víceméně jen na občasná prohlášení Castrových politických souputníků.

"Fidel se den za dnem zlepšuje, hodně cvičí, má u sebe telefon, sleduje všechny důležité záležitosti, všechno se s ním konzultuje," prohlásil na čtvrtečním setkání s novináři Raúl Castro. "Telefon má vedle sebe a dost ho používá."

Občas jako jeho "zdravotní mluvčí" funguje také venezuelský prezident Hugo Chávez, který za Castrem buď osobně jezdí nebo si s ním telefonuje. Ani on však nikdy neuvedl přesně, co se s kubánským vůdcem děje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy