USA soudí šíleného střelce z Denveru, žalobci žádají smrt

ČTK ČTK
20. 1. 2015 18:24
Střelbu při premiéře filmu o Batmanovi v denverském kině nepřežilo 12 lidí a dalších 70 utrpělo zranění.
James Eagan Holmes před soudem
James Eagan Holmes před soudem | Foto: Reuters

Denver (USA) - Ve Spojených státech dnes začal soudní proces s Jamesem Holmesem, který je obžalován z vražd a pokusů o vraždu při střelbě v denverském kině 20. července 2012.

Střelbu při premiéře filmu o Batmanovi nepřežilo 12 lidí a dalších 70 utrpělo zranění. Žalobci podle agentury AP chtějí pro Holmese trest smrti, podle obhajoby je ale mladý muž duševně nemocný a patří do léčebny.

Proces se sedmadvacetiletým Američanem začíná sestavováním poroty. Na obsazení míst 12 členů a 12 náhradníků poroty se přihlásilo 9000 zájemců, což je podle AP nejvyšší počet v historii Spojených států.

Očekává se, že výběr porotců potrvá měsíce. Hlavní otázkou při procesu bude určit, zda vrah byl v době činu schopen rozpoznat rozdíl mezi dobrem a zlem. Soudní proces může trvat do října.

Holmes vyšel asi dvacet minut po začátku filmového představení nouzovým východem ven z kina. Po chvíli se ale vrátil do sálu oblečen v černém, v plynové masce a s helmou. Někteří ze 400 diváků ve vyprodaném sále si mysleli, že je součástí produkce. Záhy však Holmes vhodil do sálu dva granáty se slzným plynem a začal střílet. Po asi 15 minutách se nechal bez odporu zatknout policií.

Obžalovaný čin nepopírá, ale tvrdí, že při něm byl nepříčetný, a proto se necítí vinen. Při přípravě soudního procesu podstoupil na příkaz justice dvě psychiatrická vyšetření. Výsledky expertíz nebyly zveřejněny a budou posouzeny při procesu. Americká média nevyloučila, že vrah může skončit v nějaké léčebně.

V případě hospitalizace by mohl být po čase propuštěn na svobodu. Pokud bude shledán duševně nemocným, je teoreticky je možné, že psychiatrická léčba povede k jeho vyléčení a že lékaři dospějí k závěru, že Holmes už není nebezpečím pro veřejnost, připustil podle AP jeden soudní psychiatr. Vzhledem k závažnosti činu by se o něčem takovém ale podle něj mohlo uvažovat až v daleké budoucnosti.

Za duševně chorého byl uznán i John Hinckley, který v roce 1981 střílel na prezidenta Ronalda Reagana a další tři lidi. Strávil v psychiatrické léčebně 32 let. Poté začal podle AP trávit více než polovinu měsíce v obydlí své matky.

 

Právě se děje

Další zprávy