Chce vraždit, varovala lékařka před střelcem z kina

Jana Černá
5. 4. 2013 11:08
Psychiatrička informovala o vražedných sklonech Jamese Holmese měsíc před neštěstím
James Holmes u soudu.
James Holmes u soudu. | Foto: Reuters

Denver - Měsíc před loňskou střelbou v denverském kině varovala školní psychiatrička policii, že bývalý student James Holmes je nebezpečný a pomýšlí na vraždění.

Vyplývá to alespoň z dokumentů, které ve čtvrtek nechal odtajnit nový soudce v případu.

Doktorka Lynne Fentonová podle nich již v červnu informovala univerzitní policii, že Holmes jí vyhrožoval a představuje nebezpečí pro veřejnost. V červenci pak během premiérového promítání filmu o Batmanovi zavraždil 12 lidí a na šest desítek dalších zranil.

Těsně po útoku v kině sdělila policie Coloradské univerzity veřejnosti, že s Holmesem nikdy neměla co dočinění. Vyšetřovatelům ale řekla, že obdržela varování od Fentonové.

"Doktorka Fentonová nás - na základě kontaktu s ním - informovala, že James Holmes podle jejího názoru představuje nebezpečí pro veřejnost vzhledem ke sdělením naznačujícím vraždu," uvádí se v místopřísežném prohlášení.

Připomeňte si denverskou tragédii ve fotografiích:

Překvapivé dokumenty byly zveřejněny poté, co případ převzal nový soudce. William Sylvester, který měl případ původně na starosti, se ho vzdal z časových důvodů. Prokuratura totiž oznámila, že bude pro Holmese žádat trest smrti, a soudních jednání tak bude potřeba více.

Podnětem k řádění v kině byla podle prokuratury frustrace ze studijních neúspěchů. Holmes byl studentem magisterského programu, jeho profesoři mu ale radili přerušit kdysi velmi slibný výzkum. V červnu navíc propadl v klíčové zkoušce a byl mu zakázán přístup do univerzitního kampusu. Bývalý student pak strávil týdny shromažďováním zbraní a munice.

Soudce Carlos Samour zveřejnil doposud utajované dokumenty na základě požadavků médií. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy