Je příčetný? Soud se střelcem z kina byl znovu odložen

ČTK ČTK
9. 7. 2014 21:30
James Holmes je obviněn ze zastřelení 12 lidí v denverském kině v roce 2012.
James Holmes.
James Holmes. | Foto: Reuters

Denver - Americký soud opět odložil začátek procesu s Jamesem Holmesem, který je obviněn ze zastřelení 12 lidí v denverském kině v roce 2012.

Soud měl původně začít 14. října, nový termín bude oznámen 22. července. Soudce Carlos Samour dnes vysvětlil své rozhodnutí tím, že lékaři potřebují více času na prověření Holmesova psychického stavu. Pokud by Holmes byl uznán nepříčetným, vyhnul by se trestu smrti, který žádá prokuratura.

"Soud neměl na výběr než vyhovět žádosti odborníků," uvedl Samour. "Je to složitý a rozsáhlý případ, proto je důležité, aby druhé vyšetření bylo dostatečné a úplné."

Holmese na žádost soudu vyšetřovali psychiatři již loni. Celá zpráva o jejich práci, která došla k závěru, že střelec byl nepříčetný, sice zveřejněna nebyla, ale prokuratura posudek označila za "nekompletní a nepřiměřený". Soud její argumenty uznal a letos v únoru nařídil druhé vyšetření.

Nyní coloradský psychiatrický institut v Pueblu informoval soud o tom, že nynější zevrubné vyšetření bude časově náročnější kvůli rozsáhlejší dokumentaci, která musí být prověřena, a také kvůli psychologickým rozhovorům a testům.

Proces s Holmesem byl odložen opakovaně, naposledy soud začátek stání přesunul z březnového termínu na říjen.

Hororová premiéra Batmana

Holmes v červenci 2012 navštívil premiéru filmu ze série o Batmanovi, asi dvacet minut po začátku představení ale nouzovým východem vyšel ven. Po chvíli se vrátil do sálu oblečen v černém, v plynové masce a s helmou.

Někteří z diváků ve vyprodaném sále si mysleli, že je součástí produkce. Záhy však Holmes vhodil do sálu dva granáty se slzným plynem a začal střílet. Po asi 15 minutách byl bez odporu zatčen policií.

Holmes tvrdí, že byl při činu nepříčetný, a proto se cítí nevinen. Pokud by soud jeho nepříčetnost uznal, vyhnul by se trestu smrti a strávil by nejspíš zbytek života v léčebně. Holmes byl po svém zadržení už několikrát hospitalizován, údajně i proto, že se ve vazební cele pokusil o sebevraždu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy