Střelec z kina se bojí trestu smrti, chce se přiznat

ČTK ČTK
28. 3. 2013 9:31
James Holmes loni v denverském kině zabil 12 lidí, 60 jich zranil
James Holmes, který loni zastřelil v kině v coloradské Auroře 12 lidí a desítky dalších zranil, během soudního přelíčení. (12. března 2013)
James Holmes, který loni zastřelil v kině v coloradské Auroře 12 lidí a desítky dalších zranil, během soudního přelíčení. (12. března 2013) | Foto: Reuters

Denver - Obhájci pětadvacetiletého Jamese Holmese oznámili, že jejich klient je připraven přiznat vinu za zabití 12 lidí a zranění šesti desítek dalších.

Vyhnul by se tak zřejmě trestu smrti a dostal doživotí, napsal server The Denver Post.

Holmes zaútočil na své oběti při premiérovém promítání filmu o Batmanovi. Podle svědků nese silné stopy psychické nevyrovnanosti a v minulosti byl hospitalizován na psychiatrické léčebně.

Spekulovalo se, že obhajoba bude argumentovat tím, že je duševně chorý, a není tedy za svůj čin odpovědný.

Coloradský prokurátor měl v příštích několika dnech oznámit, zda bude pro mladíka žádat trest smrti.

Zatím není jasné, jak jeho stanovisko Holmesovo přiznání viny ovlivní. Pokud obžaloba návrh na doživotí výměnou za přiznání přijme, měl by hlavní soud začít 20. července. Rozsudek by pak měl být poměrně rychle vynesen.

Advokáti Holmese uvádějí, že se dosud nevzdali plánu vést obhajobu s využitím argumentu o snížené příčetnosti. Pokud by soud takový argument přijal, mohl by údajně dostat i trest nižší než doživotní vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy