Střelec z Denveru si před masakrem hledal nový byt

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 7. 2012 10:51
O víkendu potratila žena, která byla těžce zraněna. Už předtím přišla o dceru
James Eagan Holmes před soudem
James Eagan Holmes před soudem | Foto: Reuters

Denver - Jamese Holmese podezřelého ze zastřelení 12 lidí v kině v americkém Denveru zřejmě čekala výpověď z bytu, který zaplnil nastraženými výbušninami. Napsala to agentura Reuters. O víkendu potratila žena, která byla při střelbě těžce zraněna.

Holmes si už před střelbou hledal nový byt, protože v bytě na denverském předměstí Aurora ho nejspíš čekala výpověď. Dům, ve kterém bydlel, byl totiž určen pro studenty a zaměstnance Coloradské univerzity. Doktorandské studium na této škole ale čtyřiadvacetiletý muž ze zatím nejasných důvodů opustil, a to po složení ročníkových zkoušek.

Devět dní před střelbou hledal Holmes na nedaleké ulici volný byt, uvedla agentura s odvoláním na sousedy. Jeden z nich, čtyřiapadesátiletý Carl Pedro Allen, řekl, že když se s ním Holmes bavil, tak neustále mrkal a mžoural. "Bylo to divné. Nevím, jestli byl pod drogami nebo co, ale oči se mu stále chvěly," dodal.

Podobně se Holmes choval, když byl před týdnem poprvé předveden před soud. Před soudem bude v pondělí obviněn v souvislosti se střelbou a kvůli tomu, že nastražil ve svém bytě velké množství výbušnin a zápalných látek, které údajně mohly dům srovnat se zemí. O jeho motivech zatím není nic známo.

Holmes podle policie zabil 12 lidí a skoro 60 zranil při půlnočním promítání filmu Temný rytíř povstal.

V sobotu potratila pětadvacetiletá Ashley Moserová, která byla při střelbě vážně zraněna, když ji střely zasáhly do krku a do břicha. Její dcera, šestiletá Veronica Moserová-Sullivanová, byla nejmladší obětí útoku.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 24 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy