Vrah z Denveru chtěl explozí odlákat policii od kina

ČTK ČTK
8. 1. 2013 22:10
James Holmes nastražil v bytě labyrint drátů a výbušnin
James Eagan Holmes před soudem
James Eagan Holmes před soudem | Foto: Reuters

Denver - James Holmes, který loni v létě v kině v americkém Denveru na premiéře filmu Temný rytíř povstal postřílel 12 lidí a desítky jich zranil, nastražil ve svém bytě řadu výbušnin, protože doufal, že případná exploze odláká pozornost policie od kina. Při předběžném slyšení soudu v Denveru to řekl agent Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Garrett Gumbinner.

Podle něj byl v Holmesově bytě labyrint drátů a výbušnin, které měly explodovat buď při vstupu, nebo za pomoci dálkového ovladače v odpadkovém koši před domem. "(Holmes) řekl, že nastražil výbušniny, aby v jeho bytě vypukl požár a policie vyslala své hlídky do jeho domu, a ne do kina," uvedl Gumbinner.

Pětadvacetiletý bývalý student Holmes loni v červenci při premiérovém promítání filmu o Batmanovi zastřelil 12 lidí a 58 zranil. Případ otřásl Amerikou. Soud má při nynějším předběžném slyšení rozhodnout, zda bude Holmes obžalován a začne vlastní proces. Obhajoba tvrdí, že je duševně chorý, a není tedy za svůj čin odpovědný.

Podle Gumbinnera umístil Holmes také složitý dálkový odpalovací mechanismus do odpadkového koše před domem. Na něj položil magnetofon, který začal hrát hlasitou hudbu a měl přilákat pozornost kolemjdoucích.

Obžaloba před soudem také přehrála dva hovory na linku tísňového volání z doby, kdy Holmes v kině střílel. Na jednom z nich třináctiletá dívka zoufale líčí, že někdo zastřelil dvě její sestřenice. Hovor trval 27 vteřin a během něj bylo slyšet 30 výstřelů.

Holmes se předběžných slyšení osobně účastní. V pondělí sledoval v soudní síni záznam z bezpečnostních kamer, na kterém vchází do kina, přidržuje dveře páru za sebou a jde si vytisknout lístek na půlnoční představení, který si koupil dvanáct dnů před tím. Holmes vyšel ze sálu číslo devět pár minut po začátku promítání a krátce na to se do něj vrátil v neprůstřelné vestě, plynové masce, přilbě a s poloautomatickou puškou, pistolí a brokovnicí. Vhodil do vyprodaného sálu dva granáty se slzným plynem a začal střílet.

Po střelbě narazili policisté na Holmese u jeho auta. Strážník, který na Holmese narazil jako první, uvedl, že ihned mlčky zvedl ruce a bez odporu se vzdal. V křížovém výslechu obhajoby dodal, že Holmes vypadal, "jako by byl odtržený od všeho kolem".

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy