Vrah z Denveru chtěl explozí odlákat policii od kina

ČTK ČTK
8. 1. 2013 22:10
James Holmes nastražil v bytě labyrint drátů a výbušnin
James Eagan Holmes před soudem
James Eagan Holmes před soudem | Foto: Reuters

Denver - James Holmes, který loni v létě v kině v americkém Denveru na premiéře filmu Temný rytíř povstal postřílel 12 lidí a desítky jich zranil, nastražil ve svém bytě řadu výbušnin, protože doufal, že případná exploze odláká pozornost policie od kina. Při předběžném slyšení soudu v Denveru to řekl agent Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Garrett Gumbinner.

Podle něj byl v Holmesově bytě labyrint drátů a výbušnin, které měly explodovat buď při vstupu, nebo za pomoci dálkového ovladače v odpadkovém koši před domem. "(Holmes) řekl, že nastražil výbušniny, aby v jeho bytě vypukl požár a policie vyslala své hlídky do jeho domu, a ne do kina," uvedl Gumbinner.

Pětadvacetiletý bývalý student Holmes loni v červenci při premiérovém promítání filmu o Batmanovi zastřelil 12 lidí a 58 zranil. Případ otřásl Amerikou. Soud má při nynějším předběžném slyšení rozhodnout, zda bude Holmes obžalován a začne vlastní proces. Obhajoba tvrdí, že je duševně chorý, a není tedy za svůj čin odpovědný.

Podle Gumbinnera umístil Holmes také složitý dálkový odpalovací mechanismus do odpadkového koše před domem. Na něj položil magnetofon, který začal hrát hlasitou hudbu a měl přilákat pozornost kolemjdoucích.

Obžaloba před soudem také přehrála dva hovory na linku tísňového volání z doby, kdy Holmes v kině střílel. Na jednom z nich třináctiletá dívka zoufale líčí, že někdo zastřelil dvě její sestřenice. Hovor trval 27 vteřin a během něj bylo slyšet 30 výstřelů.

Holmes se předběžných slyšení osobně účastní. V pondělí sledoval v soudní síni záznam z bezpečnostních kamer, na kterém vchází do kina, přidržuje dveře páru za sebou a jde si vytisknout lístek na půlnoční představení, který si koupil dvanáct dnů před tím. Holmes vyšel ze sálu číslo devět pár minut po začátku promítání a krátce na to se do něj vrátil v neprůstřelné vestě, plynové masce, přilbě a s poloautomatickou puškou, pistolí a brokovnicí. Vhodil do vyprodaného sálu dva granáty se slzným plynem a začal střílet.

Po střelbě narazili policisté na Holmese u jeho auta. Strážník, který na Holmese narazil jako první, uvedl, že ihned mlčky zvedl ruce a bez odporu se vzdal. V křížovém výslechu obhajoby dodal, že Holmes vypadal, "jako by byl odtržený od všeho kolem".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy