Brusel - Americký ministr obrany Robert Gates dal najevo, že administrativa prezidenta Bushe není ochotna přistoupit na ruský návrh a vzdát se plánů na výstavbu základen protiraketové obrany ve střední a východní Evropě. A to ani výměnou za společné užívání existující radarové stanice Gabala v Ázerbájdžánu.
Ázerbájdžán je díky radaru v centru světové politiky
Gates to prohlásil ve čtvrtek během zasedání ministrů obrany Severoatlantické aliance v Bruselu, kterému byl přítomen i jeho ruský protějšek Anatolij Serďjukov. Ten prý jeho výroky nekomentoval. Je nicméně možné, že tak učiní během dnešní soukromé schůzky s Gatesem.
Brzká dohoda s Rusy nepravděpodobná
Gates včera v Bruselu po jednání novinářům řekl, že i přes ruské výhrady jsou Američané odhodláni postavit v České republice radar a v Polsku umístit desítku interceptorů, tedy protiraketových záchytných střel, které by měly zneškodnit jakékoli útočné rakety vyslané nepřítelem.
Šéf Pentagonu zároveň vyjádřil pochybnosti ohledně možné dohody s Rusy ještě předtím, než se v červenci na rodinném sídle rodiny Bushových v Kennebunkportu ve státě Maine setkají šéfové Kremlu a Bílého domu.
Gatesovým vyjádřením, která patří k dosud nejsilnějším, jež na adresu ruského návrhu z americké strany zazněla, předcházela výzva ruských představitelů k okamžitému zmrazení amerického plánu v jeho současné podobě.
Severoatlantická aliance mezitím nařídila svým expertům, aby navrhli plán výstavby protiraketového štítu, který by chránil také členské státy NATO na jihu Evropy, jež by navrhovaná podoba amerického deštníku nechala odkryté. Jde o Turecko, Řecko, Bulharsko a část Rumunska.
Rusko Americe: Zastavte rozhovory o radaru a jednejme - ČTĚTE ZDE
Plán zajištění jejich bezpečnosti před případným raketovým útokem ze strany Íránu či jiné země na Blízkém východě má být podle generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera hotov do února.
Scheffer věří, že by tento systém pak mohl být k americké protiraketové obraně přičleněn.