USA plánují sestřelení korejské rakety

Lenka Málková
21. 6. 2006 16:00
Washington - Krize kolem severokorejského raketového testu nabírá obrátky. V reakci na ni Spojené státy údajně aktivovaly protiraketový systém.
V plném proudu je první vojenská operace americké armády v západním Tichomoří od války ve Vietnamu pod názvem "Statečná obrana".
V plném proudu je první vojenská operace americké armády v západním Tichomoří od války ve Vietnamu pod názvem "Statečná obrana". | Foto: Reuters

V plném proudu je tak první vojenská operace americké armády v západním Tichomoří od války ve Vietnamu pod názvem "Statečná obrana".

U pobřeží Severní Koreje operují lodě americké armády USS Curtis Wilbur a USS Fitzgerald; nedaleko tichomořského ostrova Guam se k akci připravují další tři plavidla a na místě jsou desítky letadel, včetně bombardérů.

Pentagon informace popírá

Podle informací deníku Washington Post byl rozhodnutím Pentagonu a americké vlády dokonce aktivován protiraketový systém.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Pentagon však informace deníku Washington Times popírá. "Spojené státy disponují protiraketovým systémem, který však není dokončen a otestován. Mluvit o jeho schopnostech a připravenosti proto nebudu," prohlásil mluvčí ministerstva obrany Bryan Whitman.

Přestože ještě není stále plně funkční, disponuje již nyní jedenácti pozemními snímačí raketových střel. Devět z nich je umístěno na Aljašce, zbylé dva v Kalifornii.

Podle úředníků amerického ministerstva obrany, kteří si nepřáli být jmenováni, nebude americká vláda riskovat neúspěch "nedokonalého" systému, když si není ani jista, zda Severní Korea plánuje vypálení rakety dlouhého doletu nebo pouze vesmírného satelitu.

Opatrný je v tomto ohledu také národně bezpečnostní poradce prezidenta Bushe Stephen J. Hadley. "Vypadá to, že se připravují na odpálení rakety. Tajné služby se v tom ale neshodují," prohlásil pro Washington Times.

Diplomatické možnosti USA jsou omezené

Podle mluvčího Bílého domu Tonyho Snowa se americká vláda přesto nevzdává a pokračuje v diplomatickém jednání. 

Expert na balistické střely Henry D. Sokolski však považuje diplomatické možnosti americké vlády za omezené. "Musíte si dát pozor na to, aby zbylé státy světa pochopily, že toto není věc hodna následování," prohlásil. "Jsem si jist, že Íránci celou věc pozorují s velkých zájmem."

Severokorejská krize nabírá obrátky. V reakci na ni Spojené státy údajně aktivovaly protiraketový systém.
Severokorejská krize nabírá obrátky. V reakci na ni Spojené státy údajně aktivovaly protiraketový systém. | Foto: Reuters

Americký velvyslanec v Japonsku Thomas Schieffer v dnešním prohlášení zopakoval dřívejší slova americké miinistryně zahraničí, že pokud Severní Korea vypustí střelu dlouhého doletu, poruší tím dosažené dohody a může tak očekávat odpověď ze strany Spojených států.

Na otázku, zda je americká vláda připravena vypálenou střelu Tepodong 2 setřelit, odpověděl: "Myslím, že máme řadu možností, které jsme již v minulosti využili, stejně tak ale existují možnosti nové a momentálně jsou všechny na stole."

Pokud americká vláda přece jen dospěje k rozhodnutí, že severokorejskou raketu je třeba sestřelit, je nutný souhlas prezidenta, ministra obrany a předsedy sboru náčelníků štábů.

 

Právě se děje

Další zprávy