ČEZ uzavřel s Rusy obchod za miliardy

ČTK
17. 5. 2006 11:00
Praha - Novým dodavatelem jaderného paliva pro elektrárnu Temelín se od roku 2010 stane ruská společnost TVEL. Uvnitř: NOVÉ VIDEO

ČTK to dnes sdělila mluvčí společnosti ČEZ Ivana Vejvodová s tím, že zástupci ČEZ s ruskou firmou podepsali smlouvu na dodávky jaderného paliva. Hodnota celého kontraktu představuje řádově několik miliard korun.

ČEZ si vybral nového dodavatele paliva pro Temelín ve výběrovém řízení, kterého se kromě firmy TVEL zúčastnil i nynější dodavatel Westinghouse.

Smlouva zajišťuje dodávky paliva pro oba bloky na dalších deset let až do roku 2020, v jejichž průběhu by měl TVEL dodat přibližně 400 tun paliva. TVEL je dlouholetým dodavatelem paliva pro druhou českou jadernou elektrárnu v Dukovanech.

Jaderná elektrárna Temelín má v jednom reaktoru 163 palivových kazet s celkem 92 tunami paliva. Každoročně se mění přibližně čtvrtina paliva, což představuje 40 kazet, tedy 23 tun paliva.

České jaderné elektrárny se na výrobě elektrické energie v České republice podílejí téměř 42 procenty. Jaderná elektrárna Dukovany a Jaderná elektrárna Temelín v roce 2005 vyrobily 24,7 TWh elektřiny, uvedla Vejvodová.

 

Právě se děje

Další zprávy