ČEZ uzavřel s Rusy obchod za miliardy

ČTK
17. 5. 2006 11:00
Praha - Novým dodavatelem jaderného paliva pro elektrárnu Temelín se od roku 2010 stane ruská společnost TVEL. Uvnitř: NOVÉ VIDEO

ČTK to dnes sdělila mluvčí společnosti ČEZ Ivana Vejvodová s tím, že zástupci ČEZ s ruskou firmou podepsali smlouvu na dodávky jaderného paliva. Hodnota celého kontraktu představuje řádově několik miliard korun.

ČEZ si vybral nového dodavatele paliva pro Temelín ve výběrovém řízení, kterého se kromě firmy TVEL zúčastnil i nynější dodavatel Westinghouse.

Smlouva zajišťuje dodávky paliva pro oba bloky na dalších deset let až do roku 2020, v jejichž průběhu by měl TVEL dodat přibližně 400 tun paliva. TVEL je dlouholetým dodavatelem paliva pro druhou českou jadernou elektrárnu v Dukovanech.

Jaderná elektrárna Temelín má v jednom reaktoru 163 palivových kazet s celkem 92 tunami paliva. Každoročně se mění přibližně čtvrtina paliva, což představuje 40 kazet, tedy 23 tun paliva.

České jaderné elektrárny se na výrobě elektrické energie v České republice podílejí téměř 42 procenty. Jaderná elektrárna Dukovany a Jaderná elektrárna Temelín v roce 2005 vyrobily 24,7 TWh elektřiny, uvedla Vejvodová.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy