USA dokončují novou jadernou bombu

Lenka Málková
15. 6. 2006 0:00
Los Alamos - Američané představí "bezpečnější" jadernou bombu. Mohou spustit i nové závody ve zbrojení. Uvnitř: ANKETA

Američtí experti tvrdí, že jaderný arzenál Spojených států je zastaralý a potřebuje obnovit. Jelikož se v tom s nimi shodují i politici, pracují v současnosti vědci na novém typu atomové zbraně.

Pracovníci laboratoří v Los Alamos a v Lawrence Livermore by proto už brzy měli přijít s novou jadernou pumou. "Mí lidé pracují v noci i o víkendech," řekl deníku Los Angeles šéf laboratoře v Los Alamos Joseph Martz. "Je to šance, abychom využili znalostí, které jsme v uplynulých dvou desetiletích využít nemohli."

Do konce roku se rozhodne

Výsledky jejich práce budou předány Národnímu úřadu pro jadernou bezpečnost, který je součástí ministerstva energetiky, a ten by měl do konce tohoto roku rozhodnout o vítězi.

Zbraň, na jejímž vývoji se pracuje již rok, má zvýšit kvalitu amerických jaderných zbraní, a umožnit tak snížení jejich zásob. Nová zbraň bude podle jejích konstruktérů méně náchylná k náhodným detonacím a dlouhodobě spolehlivá, v případě krádeže naopak nepoužitelná.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Jaderný odpad zamořil část Pákistánu
  • Írán říká americké nabídce ano i ne
  • Američané "řeší" izraelský útok na Írán

Spojené státy a Rusko přitom v roce 2002 podepsaly tzv. Moskevskou smlouvu, ve které se prezidenti obou zemí - George Bush a Vladimir Putin - zaručili, že do roku 2012 radikálně sníží počty jaderných zbraní.

Podle odhadů momentálně disponují Spojené státy šesti tisíci hlavicemi.

Kongres zhotovení nové jaderné zbraně v roce 2005 posvětil s tím, že je třeba vytvořit bombu novou, ne zvyšovat počty starých, které nebudou během patnácti let "konkurenceschopné".

Odstartují se nové závody ve zbrojení?

Ve Spojených státech jsou však slyšet také hlasy kritiků. Podle řady expertů nové bomby opět odstartují závody ve zbrojení, především ze strany Ruska a Číny.

Foto: wikimedia commons

Současně bude podkopána argumentace Spojených států, že svůj jaderný program by měly zastavit Severní Korea a Írán. Objeví se také tlak na znovuobnovení podzemních jaderných testů, které Spojené státy ukončily před čtrnácti lety. Je totiž nereálné, aby nové zbraně byly použity bez předchozího testování.

"Pokud Spojené státy poruší moratorium, pak Rusko, Čína, Indie či Pákistán provedou nové testy také," předpověděl v deníku Los Angeles Times bývalý náměstek ministra obrany Philip Coyle.

"Pokud si někdo myslí, že vyvineme novou jadernou zbraň, aniž bychom obnovili jejich testování, tak je na omylu," řekl kalifornskému deníku poradce ministerstva energetiky Sidney Drell. "Neznám jediného generála, admirála, prezidenta či kohokoliv odpovědného, kdo by hodlal použít novou jadernou zbraň bez předchozích zkoušek."

Stejného názoru je také fyzik Richard Garwin, který se začátkem 50. let podílel na vývoji vodíkové bomby.

Modernější bomby budou spolehlivější

Naproti tomu šéf Národního úřadu pro jadernou bezpečnost Linton F. Brooks s vývojem nové zbraně souhlasí a považuje moderní technologie za spolehlivé a nutné.

Podle poradce ministra obrany Donalda H. Rumsfelda Stevea Henryho musí Amerika zůstat krok vepředu
Podle poradce ministra obrany Donalda H. Rumsfelda Stevea Henryho musí Amerika zůstat krok vepředu | Foto: reuters

"Je pravděpodobnější, že budeme čelit problémům, pokud zůstaneme věrni zbraním, které máme v současnosti 'na skladě'," tvrdí v Los Angeles Times.

Podle poradce ministra obrany Donalda Rumsfelda Stevea Henryho musí Amerika zůstat před světem o krok vepředu. "Je těžké odhadnout, jakým hrozbám budeme v budoucnosti čelit," prohlásil.

Od konce 2. světové války investovaly Spojené státy do výroby jedné jaderné hlavice šest milionů dolarů. Nahrazení současných šesti tisíc by tak vyšlo na 36 miliard dolarů. Skutečnou cenu projektu však laboratoře stejně jako americká vláda tají.

 

Právě se děje

Další zprávy