Spojené státy provedly údery zhruba ve 4:30 syrského času (3:30 SELČ) pomocí dvou letounů F-16 poblíž města Búkamál u hranic s Irákem, napsala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele. Nálety podle něj zasáhly skladiště zbraní a munice, které používají íránské revoluční gardy a jimi podporované milice. Zatím není jasné, zda si útok vyžádal oběti na životech.
"Tyto přesné sebeobranné údery jsou odpovědí na sérii pokračujících a většinou neúspěšných útoků na americký personál v Iráku a Sýrii ze strany Íránem podporovaných ozbrojených skupin, které začaly 17. října," uvedl v prohlášení americký ministr obrany Lloyd Austin. Američtí vojáci a jejich partneři v Iráku a Sýrii se podle Pentagonu za posledních deset dní stali terčem nejméně 16 útoků - dvanácti v Iráku a čtyř v Sýrii - Íránem podporovaných skupin.
V důsledku těchto útoků zemřel jeden americký občan na srdeční příhodu, zatímco se ukrýval, sdělil Austin a poznamenal, že dalších 21 členů amerického personálu utrpělo lehká zranění a všichni se už vrátili do služby. "Prezident… nařídil dnešní akci, aby dal jasně najevo, že Spojené státy nebudou tolerovat takové útoky a budou bránit sebe, svůj personál a své zájmy," stojí v prohlášení.
Austin dále uvedl, že americké údery v Sýrii jsou oddělené od současné války mezi Izraelem a radikálním islamistickým hnutím Hamás. "Nepředstavují změnu našeho přístupu ke konfliktu mezi Izraelem a Hamásem," dodal americký ministr obrany, podle něhož Spojené státy nemají v úmyslu a nepřejí si zapojit se do dalších bojů.
USA v minulosti občas v regionu provedly odvetné údery proti silám podporovaným Íránem poté, co ony zaútočily na americké síly, poznamenala agentura Reuters. V březnu provedla americká armáda v Sýrii několik leteckých útoků proti skupinám napojených na Írán, které obviňovala z útoku dronem, při němž zemřel jeden člověk pracující pro Američany.