V pondělí pochodoval mohutný dav Detroitem a Washingtonem, kde zákonodárci o navrhované legislativě jednali.
Právní výbor se postavil proti
Tvrdost zákona, který již schválila Sněmovna reprezentantů, odmítl v pondělí velkou většinou právní výbor Senátu, který předloží horní komoře Kongresu vlastní znění poskytující částečnou amnestii ilegálním pracovníkům. Zároveň schválil více než zdvojnásobení současného počtu 11.300 příslušníků pohraničních hlídek během následujících šesti let.
Ve Phoenixu, Atlantě nebo Chicagu vyjadřovali demonstranti svůj nesouhlas protestními pochody, přerušením práce nebo odchodem ze škol již během tohoto víkendu.
Ulice jihokalifornského Los Angeles v sobotu zaplavily statisíce demonstrantů v červenozelených barvách Mexika. Podle informací policie šlo o jednu z největších demonstrací, jaké město ve své historii zažilo.
Spojené státy jako symbol svobodného světa by podle jejich slov měly být zemí otevřenou pro každého, kdo chce žít lepší život. Chystaný zákon jim v tom však hodlá zabránit.
Nejsme zločinci, skandují demonstranti
Demonstrant Eduardo Sotelo Piolin patří mezi tisíce přistěhovalců, kteří překročili americko-mexické hranice ilegálně. Přestože se mu již podařilo získat potřebné dokumenty, postup současné vlády se mu nelíbí.
"Ilegální přistěhovalce, kteří zde hledají lepší život, bychom měli respektovat, ne s nimi zacházet jako se zločinci," prohlásil Piolin.
Nově navrhovaný zákon Bushovy vlády totiž mimo jiné předpokládá, že nelegální pobyt v zemi bude považován za zločin, a dále zpřísňuje tresty pro zaměstnavatele, kteří se rozhodnou nelegální imigranty zaměstnat.
Republikáni v boji s imigrací
Protesty začaly po celé zemi již v pátek a během včerejšího dne se rozhořely s novou silou navzdory tomu, že prezident Bush se ve svém pravidelném sobotním rozhlasovém projevu snažil situaci uklidnit.
George Bush připomněl tradici Ameriky jako země přistěhovalců a nezapomněl připomenout, že jeho plán počítá také s udílením dočasných pobytových a pracovních povolení pro ilegální přistěhovalce, kteří již v zemi jsou.
V tomto směru však Bush naráží na nesouhlas mnoha zákonodárců ze své vlastní Republikánské strany, kteří v plánu spatřují jen amnestii pro ilegální přistěhovalce.
Sami dávají přednost zpřísnění hraničních kontrol a tvrdým restriktivním opatřením vedoucím ke snížení imigrace.