Podle agentury AFP nebyly turecké úřady informovány o náhradním termínu proplutí amerických lodí přes Dardanely a Bospor, dvě mořské úžiny spojující Černé a Středozemní moře. Podle žádostí se tak mělo stát ve středu a ve čtvrtek. Konvence z Montreux uzavřená v roce 1936 ukládá státům, jež nemají pobřeží na Černém moři, podat žádost o proplutí s 15denním předstihem.
Američtí představitelé ale tvrdí, že vyslání lodí USA nikdy nepotvrdily, napsala agentura Reuters. Podle nich si Ankara žádost o proplutí mylně vyložila. Spojené státy podávají více žádostí o proplutí, aby v případě potřeby měly volný přístup skrze Dardanely a Bospor, řekli agentuře Reuters.
Úmysl vyslat plavidla do Černého moře USA oznámily minulý týden. Rusko, které v Černém moři ve středu zahájilo námořní cvičení, označilo americké rozhodnutí za provokaci. Spojené státy ale uvedly, že takové mise jsou běžné.
Vyslání lodí zřejmě souviselo s rostoucím napětím mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.