Washington/Islámábád - Z materiálů získaných z objektu, kde se ukrýval a kde byl také zabit Usáma bin Ládin údajně vyplývá, že se na řízení operací a bojovníků Al-Káidy podílel víc, než se v posledních deseti letech předpokládalo.
Podle agentury AP to uvedli nejmenovaní američtí činitelé.
Podle tohoto tvrzení hrál zakladatel této teroristické sítě hrál významnou roli při plánování a řízení útoků Al-Káidy a jejích odnoží a buněk v Jemenu a Somálsku.
Získané informace prý navíc ukazují, že velitelé Al-Káidy a další představitelé ozbrojeného odboje jsou rozmístěni na celém území Pákistánu, nikoli jen v hraniční oblastech
Už dříve americká strana oznámila, že Al-Káida zvažovala např. útoky proti vlakům ve Spojených státech, údajně u příležitosti letošního 10. výročí atentátů z 11. září 2001. Američtí protiterorističtí odborníci jsou ale přesvědčeni, že šlo jen o úvahy, a že přípravám na takový útok nic nenasvědčuje.
Sedm let v Pákistánu
Z výpovědi jedné z bin Ládinových manželek podle pákistánského bezpečnostního činitele navíc vyplynulo, že teroristický vůdce žil možná v Pákistánu více než sedm let.
Vdova po bin Ládinovi sdělila, že její manžel žil téměř dva a půl roku ve vesnici Čak Šáh Muhammad poblíž Abbottábádu, než se na konci roku 2005 přestěhoval do tohoto města vzdáleného jen několik desítek kilometrů od Islámábádu.
Se členy speciálního komanda, které zabilo nejhledanějšího teroristu, se v pátek setkal americký prezident Barack Obama. Misi označil za jednu z největších operací v dějinách USA.
"Byla to pro mě příležitost jménem Američanů a lidí na celém světě říct ´dobře provedená práce´," prohlásil Obama podle zpravodajského serveru BBC na základně Fort Campbell ve státu Kentucky k asi 2000 vojákům poté, co se soukromě setkal s účastníky akce a udělil jim prezidentské vyznamenání.
Al-Káida smrt vůdce potvrdila
Teroristická síť Al-Káida na internetu potvrdila smrt svého vůdce Usámy bin Ládina. Také dala najevo, že bude dál bojovat proti USA a jejich spojencům. Na to ukazují i materiály nalezené v objektu v pákistánském Abbottábádu, kde se terorista skrýval. Al-Káida podle nich zvažovala útoky proti vlakům ve Spojených státech.
O prohlášení podepsaném "hlavním vedením" Al-Káidy informovalo americké centrum SITE, které sleduje servery islámských radikálů. Teroristé v prohlášení varují, že svého vůdce pomstí. "Zdůrazňujeme, že krev svatého válečného šejka Usámy bin Ládina, Bůh mu žehnej, je svatá nám i všem muslimům a nebude prolita nadarmo," uvádí se v prohlášení.
Útoky na Američany a jejich spojence budou podle Al-Káidy pokračovat. "S Boží pomocí zůstaneme kletbou pronásledující Američany a jejich pomocníky, budeme je pronásledovat v jejich zemích i mimo ně," pokračuje dokument. "Jejich štěstí se brzy promění ve smutek. Jejich krev se smísí s jejich slzami."
Pákistánce radikálové vyzývají, aby se vzbouřili proti vládě a slibují, že v nejbližší době zveřejní zvukovou nahrávku, na níž se Usáma bin Ládin týden před smrtí vyjadřuje k nepokojům v arabském světě.
Nanejvýš ostražité
První vyjádření Al-Káidy k zabití Ládina se na stránkách radikálů objevilo v pátek, datováno je ale 3. květnem. Dokument je prý dílem vedení Al-Káidy; kdo za ním konkrétně stojí, ale nezmiňuje. Stejně jako to, kdo by měl Ládina v čele organizace nahradit. Nejčastěji se mluví o dosavadní dvojce - Ajmánu Zawahrím.
K otázce nástupnictví se nevyjadřuje; nejvýraznější osobou v Al-Káidě je nyní podle amerických tajných služeb dosavadní dvojka teroristické sítě Ajmán Zavahrí.
Mluvčí Bílého domu Jay Carney novinářům řekl, že si je americká vláda vědoma možného nebezpečí odvetných útoků za smrt bin Ládina. Spojené státy proto prý zůstanou "nanejvýš ostražité".
Západní zpravodajské služby již podle agentury AP zaznamenaly zvýšené množství internetové a telefonické komunikace o možném malém a nepříliš nákladném teroristickém útoku, který by měl být odvetou za zabití vůdce Al-Káidy. Podle bezpečnostních činitelů ale zatím nejsou k dispozici informace o konkrétním útoku, kvůli nimž by bylo v Evropě nutné zvýšit stupeň teroristického nebezpečí.
Dokumenty nalezené v bin Ládinově sídle ukazují, že Al-Káida od loňska uvažovala o teroristických útocích při říležitosti letošního 10. výročí atentátů z 11. září 2001. Organizace prý chtěla vykolejit poškozením kolejí několik vlakových souprav na mostě či nad údolím někde na území USA. Američtí protiterorističtí odborníci jsou ale přesvědčeni, že šlo jen o úvahy. Nic prý nenasvědčuje tomu, že by se nějaký podobný útok skutečně připravoval.
Prezident Barack Obama se přesouvá na základnu Fort Campbell ve státě Kentucky, kde poděkuje členům amerického speciálního komanda, kteří se zúčastnili operace proti bin Ládinovi.
Představitel pákistánské rozvědky ISI prohlásil, že se Al-Káida už před zabitím svého zakladatele bin Ládina rozštěpila na dvě frakce, silnější z nich prý ovládal druhý muž Al-Káidy Ajmán Zavahrí. Bin Ládin měl údajně navíc v posledních měsících problémy s nedostatkem peněz.
V rozporu
V Pákistánu demonstrovalo několik tisíc lidí proti údajné agresi Spojených států a za ukončení pákistánské spolupráce s nimi v boji proti terorismu. Účast ale nebyla taková, jakou islámští radikálové očekávali. Menší demonstrace se za účasti desítek muslimů uskutečnila i na Filipínách.
Smrt nejhledanějšího teroristy světa se podle průzkumů společnosti Global Language Monitor stala třetí nejsledovanější zpravodajskou událostí 21. století.
Bin Ládina zabilo americké komando v pákistánském městě Abbottábád pár desítek kilometrů od Islámábádu. Zakladatel Al-Káidy se tam skrýval v opevněné vile. Podle deníku Washington Post sledovala CIA sídlo teroristického vůdce v Abbottábádu po několik měsíců, operace stála desítky milionů dolarů
Američané při útoku na budovu kromě Usámy bin Ládina zabili i jeho syna, dva kurýry Al-Káidy a manželku jednoho z nich. Washington informoval pákistánské úřady o akci až poté, co proběhla.
Tělo šéfa Al-Káidy Američané z domu přepravili na loď Carl Vinson v Arabském moři. Teroristu pohřbili do moře. Řada muslimů to kritizovala a tvrdila, že takový pohřeb je v rozporu s islámem.
Kromě Ládinova těla si Američané z Pákistánu přivezli i důležité dokumenty. Experti analyzující dokumenty se snaží horečně dobrat především jakýchkoli důkazů o možných útocích, které by mohly přijít jako odplata za zabití bin Ládina.