Johannesburg - Uctít památku Nelsona Mandely přiletí do Jihoafrické republiky přes sedm desítek světových státníků. Televize CNN mluví dokonce o 91 osobnostech politického života.
Většina ze 165 hotelů ve městě Johannesburg, kde se připravuje největší z pietních akcí, je zaplněná zahraničními politiky, známými osobnostmi, novináři i turisty.
Jihoafrické úřady proto žádají místní obyvatele, aby tehdejšího bojovníka proti apartheidu uctili doma v provinciích a na celostátní akce raději nevyráželi.
Plní se i provincie Východní Kapsko, kde se nachází místo posledního Mandelova odpočinku - vesnice Qunu. Premiérka provincie Noxolo Kivietová dokonce požádala obyvatele regionu, aby příchozím nabídli přístřeší.
"Vyzývám občany Východního Kapska, aby otevřeli své domy a návštěvníky ubytovali," řekla.
Podle jihoafrického ministerstva zahraničí je země na blížící se události logisticky připravená. "Celý svět přijíždí do Jižní Afriky," uvedl mluvčí Clayson Monyela.
Pieta na stadionu v Sowetu
Většina příchozích světových osobností se zúčastní úterní ceremonie v Johannesburgu na stadionu v Sowetu. Přiletět slíbili Barack Obama, Francois Hollande, německý prezident Joachim Gauck. Velkou Británii zastoupí britský premiér David Cameron i člen královské rodiny princ Charles.
Českou republiku bude reprezentovat ministr zahraničí v demisi Jan Kohout, Slovensko pak jeho protějšek Miroslav Lajčák.
Zastoupení bude mít i EU, přijedou její vedoucí představitelé Herman Van Rompuy a José Manuel Barroso. OSN budou reprezentovat současný generální tajemník Pan Ki-mun i jeho předchůdce Kofi Annan.
Z Belgie přiletí král Philippe. Z Kuby dorazí prezident Raúl Castro, z Venezuely Nicolás Maduro, z Brazílie Dilma Rouseffová. Dostavit by se dále měli zimbabwský prezident Robert Mugabe, afghánský prezident Hamíd Karzáí, Mahmúd Abbás coby hlava Palestiny a indický prezident Pranáb Mukherdží.
Zemřel otec demokracie. Život Nelsona Mandely v obrazech:
Bill Clinton, Bono i Oprah
Z bývalých vysoce postavených státníků se zřejmě objeví američtí exprezidenti Bill Clinton, George Bush mladší a James Carter a bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Kromě státníků svůj příjezd oznámili mimo jiné i známá americká moderátorka Oprah Winfreyová či zpěvák Bono.
Chybět bude naopak Dalajlama, kterému JAR dvakrát za poslední čtyři roky odmítla udělit vízum, a izraelský premiér Netanjahu, údajně kvůli vysokým finančním nákladům na cestu.
Obřady a doprovodné akce by mělo zaznamenávat na tři tisíce novinářů z JAR i celého světa.
90 obřích obrazovek
Pietní akci z fotbalového stadionu v Sowetu s kapacitou 95 tisíc lidí, kde se Mandela naposledy objevil na veřejnosti během fotbalového šampionátu v roce 2010, bude v provinciích možné shlédnout na 90 obřích obrazovkách.
"Lidé se musejí smířit s tím, že jakmile bude kapacita naplněna, policie a další orgány budou lidi posílat pryč. Vláda dělá, co může, aby zajistila co největšímu množství lidí zúčastnit se těch akcí," cituje ČTK z prohlášení vlády k úterní akci.
Po pietní akci tělo prvního černošského prezidenta JAR tři dny zůstane v Domě unie v Pretorii, kde v roce 1994 složil prezidentskou přísahu.
Tady leží "Mandela"
Samotný pohřeb se uskuteční v neděli. Podle agentury Reuters by měl mít komornější charakter, zúčastní se ho pouze několik světových státníků. V blízkosti vesnice byly do vzdálenosti několika kilometrů uzavřeny silnice.
Do provincie Východní Kapsko, kde Qunu leží, vypravují jihoafrické aerolinie mimořádné lety, avšak letiště ve městě Mthatha, které je Qunu nejblíž, bude od pátku vyčleněno pro hlavy států, které budou mířit na pohřeb.
Po velkolepých pietních akcích nejznámější jihoafrická osobnost spočine v hrobě prostě označeném jménem Mandela, jak si přál, napsal Guardian.
Nemocný Nelson Mandela zemřel minulý čtvrtek ve věku 95 let. Pohřeb se kvůli jeho dlouhodobě špatnému stavu průběžně připravoval rok. Příliv lidí, kteří se s ním chtějí rozloučit, ale překonal všechna očekávání.