"Naši umřeli, teroristé jsou páni." Jak padlo letiště Doněck

Jiří Just Jiří Just
22. 1. 2015 17:49
Ukrajina je v šoku. Země přišla o doněcké letiště, symbol boje s proruskými separatisty.
Z někdejší chlouby Doněcka, která vítala fanoušky posledního fotbalového mistrovství Evropy, po osmiměsíčním ostřelování zbyla jen halda sutin plných nevybuchlé munice a kusů mrtvých těl.
Z někdejší chlouby Doněcka, která vítala fanoušky posledního fotbalového mistrovství Evropy, po osmiměsíčním ostřelování zbyla jen halda sutin plných nevybuchlé munice a kusů mrtvých těl. | Foto: Reuters

Doněck - Ukrajinští karikaturisté ji často zobrazovali jako prostředníček ukázaný agresorovi. Bývala chloubou Doněcka, která vítala fanoušky posledního fotbalového mistrovství Evropy.

Začátkem ledna vyhodili separatisté kontrolní věž doněckého letiště do vzduchu. Po osmiměsíčním ostřelování z ní zbyla jen halda sutin plných nevybuchlé munice a kusů mrtvých těl.

Ve čtvrtek přišel další zlom: po krvavých bojích museli ukrajinští vojáci a příslušníci dobrovolnické jednotky Pravý sektor, na Ukrajině přezdívaní "kyborgové“, opustit hlavní terminál doněckého letiště.

"Kvůli tomu, že v novém terminálu není kde se ukrýt, bylo včera (ve středu - pozn. red.) večer rozhodnuto stáhnout se z terminálu na nové pozice," uvedl tiskový mluvčí ukrajinského generálního štábu Vladyslav Selezňov.

Zpráva se rychle roznesla po celé Ukrajině. Ukrajinci totiž ztrátu letiště v Doněcku vnímají jako národní tragédií.

Osudová exploze

Dobrovolníci, kteří pomáhají vojákům v první linii, popisují dramatické události v novém letištním terminálu - které ke ztrátě letiště v konečném důsledku vedly - následovně:

"Ve druhém patře a v přízemí byl nepřítel. Naši byli v prvním. Kluci ... doufali, že se schovají za konstrukcí. Což se stalo. Ale v ten okamžik nepřítel vyhodil do vzduchu opěry. Strop se zřítil na naše kluky. Pod troskami zůstali živí a zranění. Bohužel i mrtví," líčí na Facebooku Hrihorij Tuka.

Některým ukrajinským vojákům se podařilo letiště opustit, zbylí byli zajati rebely. "Existuje naděje, že pod troskami jsou živí bojovníci," dodal.

Ukrajinské ministerstvo obrany hovoří o šestnácti zajatých kyborzích, šéf Centra pro osvobození zajatců Volodymyr Ruban o více než dvaceti.

Záběry se zajatými a zraněnými Ukrajinci následně odvysílaly ruské kanály.

Symbol odvahy

Zprávy o pádu "doněcké pevnosti" se ve středu postupně objevovaly i v ukrajinských médiích. Opatrně a pouze s odkazy na aktivisty.

"Ztrátu doněckého letiště nám neoficiálně potvrdila i armáda. Oficiální prohlášení zatím nikdo neudělal. Je to příliš citlivé téma," řekl Aktuálně.cz ukrajinský novinář, který si nepřál být jmenován.

"Když jsem to uslyšel, byl jsem v šoku. Stále tomu nechci věřit. Je mi hrozně líto našich vojáků. Doněcké letiště ale navždy zůstane symbolem naší odvahy," dělí se o své pocity Kyjevan Jevhen.

Jeho kamarád nešetří kritikou směrem k vedení země. "Devět měsíců bojujeme. Skoro rok. A jaký je výsledek? Naši kluci umírají a teroristé si hrají na pány Donbasu. Porošenko pořád slibuje vítězství. Místo toho jsme přišli o letiště. Tak jaký pak je vrchní velitel? Všechny naše generály v čele s ním bych poslal dobýt letiště zpět," zlobí se Ihor.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 20 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy