Válka uvnitř války. Smrt Batmana obnažila spory mezi rebely

Martin Novák Martin Novák
20. 1. 2015 6:26
V Doněcku válčí proruští separatisté o letiště, v sousedním Luhansku obracejí zbraně proti sobě navzájem.
Separatisté při výcviku.
Separatisté při výcviku. | Foto: Reuters

Luhansk/Praha – Skoro každá revoluce nebo povstání to zná. Vzbouřenci dříve či později obrátí zbraně proti sobě.

V oblastech, které ovládají na východě Ukrajiny proruští separatisté podporovaní Moskvou, přerůstají spory mezi veliteli a celými skupinami v krveprolití. I ruská tisková agentura RIA Novosti píše o občanské válce v Luhanské lidové republice.

Tento rok začal v Luhansku opravdu hodně špatně. Ozbrojenci loajální předákovi místní samozvané republiky Igoru Plotnickému chtěli zatknout velitele takzvaných sil rychlého nasazení (GBR) Alexandra Bědnova. Známého pod přezdívkou Batman.

Vlivný velitel ale zahynul a spolu s ním několik jeho dalších mužů. Plotnickij, který se opírá o podporu ruského prezidenta Vladimira Putina, tak zlikvidoval jednoho ze svých nepřátel, kteří mu "jdou po krku".

Novoroční masakr vyvolal nevídanou vlnu nevole v řadách mnoha bojovníků, je to dosud nejvážnější incident v řadách povstalců.

Plotnickij je rivaly obviňován z rozkrádání ruské humanitární pomoci a z přílišné umírněnosti vůči Kyjevu. Smrt Bědnova úřady Luhanské lidové republiky v místních médiích zdůvodnily tím, že měl být potrestán za nezákonné zatýkání a věznění lidí ve sklepě budovy, kde sídlila jeho skupina.

Rovněž se prý snažil, jak se říká, "udělat pro sebe" a prodávat do Ruska odběratelům vagony s uhlím.

Jeden z "batmanovců", známý ruský ultrapravicový fanatik Alexej Milčakov, podle webu Ukrajinska pravda oznámil, že přerušuje jakoukoliv spolupráci s Luhanskou lidovou republikou, a odmítl výzvu ke složení zbraní.

Další polní velitel z Luhansku Alexej Pavlov rovněž odmítá autoritu Plotnického a podle nepotvrzených zpráv je na něj vydán zatykač. Pavlovův prapor kontroluje v centru Luhansku budovy ukrajinské tajné služby SBU, kterou povstalci obsadili hned na počátku vzpoury v dubnu. Podle nepotvrzených zpráv jsou i tam ve sklepích drženi vězni. Mezi nimi novináři nebo zajatí ukrajinští vojáci.

Přehledná mapa východní Ukrajiny. Kudy vede frontová linie
Přehledná mapa východní Ukrajiny. Kudy vede frontová linie | Foto: Aktuálně.cz

Napjatá situace je v dalším městě Antracit, kde vládnou oddíly kozáků pod vedením Nikolaje Kozycina. Ten je nyní v Moskvě, kde v televizi prohlásil, že kozáci považují Putina za ruského cara. Podle zdrojů Ukrajinské pravdy se ale vrátil do Ruska na příkaz Kremlu, protože se vzpíral uznat jednotné vedení separatistů v Luhansku a obviňoval je z krádeží a korupce.

V Antracitu už v listopadu přišli při zatýkání o život velitel kozáků Vjačeslav Pinežanin a jeho bodyguard. Vedení luhanských separatistů označilo incident za operaci, která měla zabránit vytváření nezákonných ozbrojených skupin.

Aglomeraci kolem města Stachanov, která čítá více než sto tisíc lidí, kontroluje další kozák Pavel Dremov. Nedávno oznámil, že pokud se mu něco stane, na internet se dostanou důkazy o zločinech Plotnického a Luhanské lidové republiky.

O záhadných zmizeních některých povstaleckých bojovníků a střetech mezi nimi hovořila s Aktuálně.cz na konci loňského roku ukrajinská novinářka Viktorija Kryjatová z města Krasnyj Luč v Luhanské oblasti.

"Zpočátku tam byli se zbraněmi výhradně místní. Ale teď je to jiné. Teď je tam mnoho Rusů. Z Tuly, Rjazaně a dalších měst. Z původních místních povstalců mnoho zahynulo v bojích, někteří utekli, byly tam rovněž nějaké čistky," uvedla.

Mezitím narůstá nespokojenost obyvatel, kterým příměří nepřináší očekávaný návrat k normálnímu životu. Ve městě Alčevsk si lidé stěžují, že zatím neviděli ani jediný kamion s ruskou humanitární pomocí, přestože jich hranici od podzimu překročily už stovky.

 

Právě se děje

Další zprávy