Kyjev (Od našeho zpravodaje) - Před pěti lety bylo kyjevské Náměstí nezávislosti epicentrem dramatických událostí.
Statisícové demonstrace přerostly ve známou oranžovou revoluci a v dramatickém třetím kole voleb vynesly do prezidentského úřadu Viktora Juščenka.
Ačkoliv i tentokrát se čeká dramatický a vypjatý souboj mezi Julijí Tymošenkovou a Viktorem Janukovyčem, náměstí, známé jako Maydan (podle ukrajinského názvu Maydan Nězaležnosti), vůbec nepřipomíná blížící se volby.
Soud zde totiž preventivně zakázal jakékoliv demonstrace.
Takže zde na zasněžené ploše řádí jen opičák (přesněji muž oblečený do opičího obleku) a podbízí se kolemjdoucím, aby se s ním za peníze nechali vyfotit.
O kus dál se děti prohánějí na umělém kluzišti, které v rámci reklamní kampaně na svojí kávu postavila firma Jacobs.
(Vše o ukrajinských volbách, Tymošenkové a Janukovyčovi naleznete po kliknutí na následující grafiku.)
Zatímco v srdci Kyjeva a celé Ukrajiny vládne idyla, ve volebních štábech dvou hlavních kandidátů finišuje úsilí získat na poslední chvíli nerozhodnuté voliče.
Titulek této reportáže se leckterému čtenáři možná bude zdát divný, možná až neuctivý či dokonce urážející Ukrajince. Ale oni sami své dva kandidáty takto titulují.
Tymošenková a její stoupenci nazývají Janukovyče v televizních i rozhlasových spotech kriminálníkem, protože jako mladík seděl ještě v dobách Sovětského svazu ve vězení za krádež a přepadení.
Janukovyč a jeho lidé zase varují, že Tymošenková je posedlá mocí a jako prezidentka bude vládnout způsobem hraničícím s diktaturou.
Oba kandidáti se obviňují z přípravy podvodů a Tymošenková v neděli prohlásila, že Janukovyč přípravuje puč. Podle ní se v kyjevských hotelích a ubytovnách soustředilo několik tisíc příslušníků soukromých bezpečnostních služeb, které mají útok provést. Další prý mají přijet ještě dnes.
Tymošenková má větší podporu na nacionalističtějším a více proevropském západě Ukrajiny, Janukovyč na rusky hovořícím a také k Rusku se více obracejícím východě země. Když jeden z kandidátů jede do té "druhé" poloviny, kde není moc oblíbený, je to, jako kdyby vyrážel na nepřátelské teritorium.
Dva promrzlí muži nabízejí letáky a noviny v centru Kyjeva v modrém předvolebním stanu stanu Viktora Janukovyče. Poraženého z oranžové revoluce, který hodlá využít zklamání mnoha lidí s vývojem po oranžové revoluci a nakonec se přece jenom prezidentem stát.
Budou protesty a demonstrace ze strany toho, kdo prohraje? "Pokud bude rozdíl méně než tři procenta, ano. Pokud někdo vyhraje větším rozdílem, asi ne. Hlavně, aby byly volby čestné a svobodné," říká jeden z dobrovolníků.
Oba kandidáti v posledních hodinách slibují, co vše po svém zvolení udělají. Tymošenková oznámila, že zruší povinnou vojenskou službu a vybuduje profesionální armádu. Janukovyč chce zvednout až o pětinu minimální penzi a zvýšit přídavky na děti.
A co plyn?
Evropany a Čechy samozřejmě na ukrajinských volbách eminentně zajímá, jak to bude s plynem.
Analytik Ildar Gazizullin z kyjevského Mezinárodního centra politických studií míní, že se už není čeho bát.
"Ať vyhraje kdokoliv, bude muset vyjednávat s Ruskem o nových podmínkách platby za plyn. Buď o odkladu dluhů, nebo o ruském kapitálovém vstupu ukrajinského energetického sektoru, protože ukrajinská ekonomika je skutečně v těžké krizi a státní plynárenská společnost Naftogaz má dluhy ve výši pěti miliard dolarů. Jak Tymošenková, tak Janukovyč se chystají s Ruskem jednat nekonfrontačně. A Rusové to vědí, nemají zájem na další krizi jako byla ta před rokem," uvedl Gazizullin pro Aktuálně.cz.
Kompletní rozhovor s Ildarem Gazizullinem si můžete přečíst zde
Amerika poradí
Zvláštností voleb je, že oba kandidáti si najali jako tvůrce image a poradce pro své vystupování americké specialisty.
Janukovyčovi například radí Paul Manafort, známý organizátor kampaní amerických republikánů.
Ukrajinci tvrdí, že to Janukovyčovi pomohlo. Vystupuje mnohem lépe než před pěti lety, což ho nakonec může dovést k vítězství.
V prvním kole porazil Tymošenkovou o deset procent, ale v zítřejším druhém kole je ve hře čtyřicet procent hlasů těch, kteří volili jiné kandidáty.
Pro mnohé z nich to ale bude těžká volba. Jako pro profesorku Ludmilu Muchinu. Má české kořeny, její dědeček přišel na Ukrajinu jako dítě s rodiči z Domažlic.
Dnes je předsedkyní České národní rady Ukrajiny. Organizace, která v zemi zastřešuje všechny české spolky a krajanská sdružení.
"V prvním kole jsem volila Tihipka (bývalý šéf ukrajinské centrální banky - pozn. red.), ale teď opravdu nevím. Musíme se s manželem pořádně poradit. Tymošenková ani Janukovyč nejsou lidé, kterým důvěřujeme," řekla Aktuálně.cz.
Průzkumy před druhým kolem mírně favorizují Janukovyče, ale jak se na Ukrajině říká: Na Ukrajině je všechno možné.