Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2019 19:34
Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. O jejich zadržení ve čtvrtek informoval ministr vnitra Arsen Avakov.
Ruský novinář Pavlo Šeremet na archivním snímku.
Ruský novinář Pavlo Šeremet na archivním snímku. | Foto: Reuters

Prezident Volodymyr Zelenskyj na společné tiskové konferenci v této souvislosti vyjádřil naději, že se brzy podaří i odhalit objednavatele vraždy. Náčelník kriminální policie Jevhen Koval upřesnil, že vyšetřovatelé ze spáchání zločinu podezřívají nejméně pět lidí. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář i v Bělorusku a Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov ještě před tiskovou konferencí na twitteru.

Nejméně pět podezřelých

Koval pak při setkání s novináři řekl, že podezřelých je nejméně pět. Patří k nim zdravotní sestra jednoho výsadkového praporu Jana Dugarová; lékařka Julija Kuzmenková, jež působila mezi dobrovolníky bojujícími s proruskými separatisty na východě země; hudebník a bývalý účastník těchto bojů Andrij Antonenko a rovněž dobrovolníci na východě Ukrajiny Vladyslav a Iryna Hryščenkovi.

Avakov výsledky vyšetřování označil za "senzační a šokující". "Veřejnost by měla pochopit rozdíl mezi vlastenectvím a zradou," dodal ministr v souvislosti s tím, že mezi podezřelými ze spáchání zločinu jsou i dobře známí veteráni pět let trvající války se separatisty v Donbasu, podporovanými Ruskem.

Vyšetřovatelé podle policejního náčelníka Kovalova dospěli k závěru, že cílem jednání zločinné skupiny bylo destabilizovat situaci v zemi prostřednictvím vraždy známého člověka.

"Možní vrazi byli dnes zadrženi. Bohudík jsme dnes získali velmi mnoho odpovědí. Ale je ještě jedna otázka: kdo je objednavatel. Věřím, že odpověď na tuto otázku už příště budeme znát," řekl na tiskové konferenci podle listu Ukrajinska pravda prezident Zelenskyj.

Šeremet proslul jako bojovník proti korupci. Býval kritikem běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a také přítelem zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova, zastřeleného v roce 2015 v Moskvě.

Smrt čtyřiačtyřicetiletého novináře, který byl úzce spojován s prozápadním vedením Ukrajiny, se i přes přísliby politiků dlouho nedařilo objasnit.

Vozidlo, kterým jel Šeremet 20. července 2016 ráno z domova do práce, explodovalo po ujetí několika desítek metrů. Vůz patřil podle listu Ukrajinska pravda vedoucí pracovnici a majitelce deníku Oleně Prytulové, která v něm však nebyla.

Bombu prý nastražila lékařka s hudebníkem

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že bombu nastražila Kuzmenková, které pomáhal Antonenko, uvedl ve čtvrtek Koval. K tomuto závěru dospěli po analýze videozáznamů provedené soudními experty z výzkumného ústavu při ministerstvu spravedlnosti.

Šeremet svého času uprchl před pronásledováním z Běloruska do Ruska a získal ruské občanství. V polovině 90. let býval hvězdou ruské obrazovky a jako Němcovův velký přítel také vedl poslední rozloučení s tímto ruským opozičním politikem. Jako Bělorus patřil k hlavním kritikům prezidenta Alexandra Lukašenka, za což byl podmínečně odsouzen. Napsal knihu o Lukašenkovi jako o posledním evropském diktátorovi. V roce 2002 mu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě udělila cenu za psaní o porušování lidských práv v Bělorusku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy