Kamera zachytila vrahy, jak dávají bombu do auta ruského novináře

ČTK ČTK
22. 7. 2016 16:51
Pavel Šeremet zemřel ve středu při explozi auta, ve kterém seděl. Podle nově zveřejněných záběrů z pouličních kamer u Šeremetova bydliště připravovala žurnalistovu smrt dosud neznámá žena a její společník. Auto patřilo vedoucí pracovnici a majitelce deníku Ukrajinska pravda Oleně Prytulové. Šeremet byl v 90. letech v běloruské vlasti odsouzen za kritiku prezidenta Alexandra Lukašenka.
Video: Youtube.com/Obóz. televize

Kyjev - V ukrajinských médiích se objevilo video, na kterém by mělo být vidět, jak někdo ukládá výbušninu do vozu, ve kterém ve středu v Kyjevě zahynul novinář Pavel Šeremet.

Podle těchto záběrů z pouličních kamer u Šeremetova bydliště připravovala žurnalistovu smrt dosud neznámá žena a její společník.

Vozidlo, kterým jel Šeremet z domova do práce, explodovalo po ujetí několika desítek metrů v 7:45 místního času (6:45 SELČ).

Auto patřilo vedoucí pracovnici a majitelce deníku Ukrajinska pravda Oleně Prytulové, která ve voze nebyla. Nálož byla podle kriminalistů odpálena na dálku.

Smrt čtyřiačtyřicetiletého novináře vyvolala šok i asociace s vraždou jiného bojovníka proti korupci, žurnalisty Heorhije Gongadzeho, která otřásla zemí. Oba zavraždění novináři pracovali ve stejném deníku.

Stovky lidí se při pátečním obřadu v Kyjevě se Šeremetem naposledy rozloučily. Vlastní pohřeb se má konat v sobotu.

Šeremet byl v 90. letech v běloruské vlasti odsouzen za kritiku prezidenta Alexandra Lukašenka. Před pronásledováním uprchl do Ruska, kde se stal hvězdou televizních obrazovek.

Posledních pět let pracoval na Ukrajině, kde podporoval reformy a tepal do korupce, oligarchů a dalších zlořádů. Býval také velkým přítelem ruského opozičního politika Borise Němcova, loni zavražděného v Moskvě.

Po novinářově vraždě ukrajinští politici v čele s prezidentem Petrem Porošenkem naznačili možnost "cizích zájmů" v tomto pokusu o destabilizaci poměrů v zemi, Kreml na oplátku vyjádřil znepokojení nad vraždou ruského občana.

Kromě "ruské" a "běloruské" stopy se v médiích spekulovalo i o tom, že se Šeremet mohl znelíbit i ukrajinským nacionalistům či dokonce lidem z Porošenkova okolí svým odhalováním korupčních vazeb.

 

Právě se děje

Další zprávy