Ukrajinci obléhali ambasádu v Praze do pozdních hodin

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
Aktualizováno 26. 5. 2014 11:48
Podle statistických údajů žije v Česku přes 100 000 Ukrajinců. Jen část z nich je však hlášena na zastupitelských úřadech a měla právo volit.
Stovky Ukrajinců čekaly 25. května 2014 ve frontě před ambasádou v Praze, kde volili svého prezidenta.
Stovky Ukrajinců čekaly 25. května 2014 ve frontě před ambasádou v Praze, kde volili svého prezidenta. | Foto: ČTK

Kyjev/Praha - Dlouhé hodiny museli čekat mnozí ukrajinští voliči, aby v neděli odevzdali svůj hlas pro nového prezidenta.

Půl roku poté, co Ukrajina zahájila svůj boj o evropskou budoucnost, lidé projevili nebývalou aktivitu nejen ve své vlasti, ale také v zahraničí.

Porošenko vyhrál i v Česku
Autor fotografie: Reuters

Porošenko vyhrál i v Česku

V Praze a Brně nakonec volilo přes 5300 z cca 16 000 zaregistrovaných voličů. Většina lidí v Česku - podobně jako na Ukrajině - zvolila Petra Porošenka.

"Vede s 2735 hlasy, na druhém místě je Oleh Ljaško s 629 hlasy a na třetím Julija Tymošenková, pro kterou hlasovalo 318 voličů," řekl Aktuálně.cz předseda pražské volební komise Taras Kostjuk.

Zatímco při předloňských parlamentních volbách slavili výhru nacionalističtí kandidáti, teď u českých Ukrajinců propadli. Představitel strany Svoboda Oleh Ťahnybok získal pouhých 103 hlasů a nedostal se ani do pětice nejsilnějších.

"Oblíbenec" ruské propagandy Dmytro Jaroš ze strany Pravý sektor obdržel 72 hlasů.

Čekání se vyplatilo

Mimořádný nával zažila ukrajinská ambasáda v Praze, kam se dostavily tisíce Ukrajinců žijících v Česku.

"Čekali jsme přinejmenším tři hodiny, ale vyplatilo se to. Máme radost, že jsme mohli odevzdat svůj hlas," řekla Aktuálně.cz volička z Třeboně, která se představila jako Olena.

Podle ní lidi přivedly k hlasovacím urnám obavy z války a strach z nejistoty. "Záleželo nám na tom, aby se volby uskutečnily již v prvním kole," vysvětlila překvapivý zájem o hlasování.

Zatímco v minulých letech přišlo při každých volbách na ukrajinský konzulát v Praze sotva několik tisíc voličů, nyní byl zájem mimořádný.

Oficiálně se jen v Praze zaregistrovalo přes 14 000 voličů, další na zastupitelském úřadě v Brně.

Nakonec přišlo k volebním urnám přes 5300 lidí.

"Už jsme téměř ztráceli naději"

Těšně před ukončením hlasování, které bylo zákonem stanoveno do 19:00 kyjevského času (20:00 SELČ), to však vypadalo, že ne všichni zájemci budou moci odvolit.

Nakonec muselo být prodlouženo a skončilo až kolem 22.00 SELČ. "Nikdy dosud nebyl takový zájem o hlasování. Je to až čtyřnásobně větší množství, než tomu bylo při minulých parlamentních či prezidentských volbách. Poprvé jsme se setkali s takovým zájmem o hlasování," řekla Aktuálně.cz druhá tajemnice velvyslanectví Julija Kločková.

"Nikdy dosud velvyslanectví nic takového nezažilo. Lidé doslova obléhali ambasádu. Už jsme téměř ztráceli naději. Diplomaté nás ale pak pustili do zahrady. Všichni lidé, kteří se ocitli za plotem velvyslanectví, pak měli šanci odevzdat svůj hlas," popsala dramatickou situaci před konzulátem v ulici Charlese de Gaulla v pražské Bubenči Marija Prokopjuková.

Dlouhé čekání.
Dlouhé čekání. | Foto: Alexandra Malachovská

Hlasovat prý přišla už dopoledne, ale když viděla, kolik je tam lidí, odešla s tím, že se dostaví později, aby mohla pohodlně odvolit. Odpoledne však podle ní byla situace docela napjatá.

"Fronta se táhla až k ulici Jugoslávských partyzánů. Bylo moc lidí, kteří se báli, že nestihnou odvolit. Nakonec všechno dobře dopadlo," vysvětlila.

V Praze hlasovala také v jiné pohnuté době, po oranžové revoluci před deseti lety. "Tehdy to však zdaleka nebylo tak dramatické," vzpomíná.

Nebývalá uvědomělost

Podle ukrajinského exministra ekonomiky Bohdana Danylyšyna volby ukázaly "nebývalou uvědomělost lidí". "Lidé vnímají nebezpečí, které stále hrozí Ukrajině. Proto chtěli učinit svou volbu, evropskou volbu. Přejí si změny a hlasovat přišli hlavně voliči prozápadní orientace," řekl Aktuálně.cz.

Podle něj nyní bude záležet na důslednosti nového vedení země. "Jeho přijetí jako nového prezidenta bude záviset na tom, zda se svým týmem dokáže rychle a účinně odvrátit střety, které zmítají Ukrajinou," uvedl.

Obléhat konzulát Ukrajinci začali již od časných ranních hodin. Celé rodiny přijely do Prahy z různých končin Česka.

Spousta vozidel vyzdobených žlutomodrými vlajkami, ale také červenočernými nacionalistickými symboly, zaplnila přilehlé parkoviště, ale také okolní ulice. Dopravu přímo před zastupitelským úřadem řídila policie a také aktivisté se snažili dav usměrňovat. Mnozí lidé vnímali volby jako jakýsi happening. V teplém počasí postávali na chodnících, zpívali, diskutovali a provolávali tradiční heslo "Sláva Ukrajině!"

Záchrana země

"Jsem z Poděbrad a čekám tady na dceru. Stojí ve frontě už dvě hodiny. Také bych tam ráda stála, ale bohužel už hlasovat nemohu," přiznala Olga z Poděbrad, která je původem z Ukrajiny, avšak před několika lety získala české občanství.

Na rozdíl od současných zájemců o české občanství se musela ukrajinského vzdát. Favorita mezi kandidáty prý neměla, ale volby považuje za důležité pro Ukrajinu. "Hlavní je, aby se uskutečnily, aby je nikdo nezmařil. I proto je tady tolik lidí," mínila ještě před koncem hlasování.

"Jsem z Humpolce a přijel jsem jen kvůli volbám. Určitě mi to stálo za to. Musíme mít hlavu státu, abychom zachránili zemi," řekl pro změnu Fedir. Radoval se, že je na ambasádě přihlášený a že určitě nestojí zbytečně. Někteří voliči totiž byli zklamáni. Hlasovat totiž mohli jen ti, kteří se zaregistrovali a byli zařazeni na seznamy voličů.

Podle statistických údajů žije v Česku přes 100 000 Ukrajinců. Jen část z nich je však hlášena na zastupitelských úřadech a má právo volit.

Nejdůležitější volby v historii

Petro Porošenko
Petro Porošenko | Foto: Reuters

Fronty před hlasovacími místnostmi ovšem byly i na samotné Ukrajině. Ocitli se v nich dokonce i někteří kandidáti, kteří to však vnímali jako "dobré znamení".

Prodloužit hlasovací dobu musela pro velký zájem ústřední volební komise v Kyjevě i na dalších místech. Problémy byly mimo jiné spojeny s tím, že mimo prezidenta se v řadě míst volili starostové či místní zastupitelé.

Průběžné výsledky ukazují, že po svrženém Viktoru Janukovyčovi se do čela Ukrajiny postaví miliardář Petro Porošenko, a to díky nadpoloviční většině hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy