"Zóny smrti" na Ukrajině. Armáda proti okupantům zřejmě sází na novou taktiku

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
13. 12. 2023 13:42
Nezávislá vyšetřovací organizace Conflict Intelligence Team, která se zaměřuje na mapování válečných konfliktů, zaznamenala pozůstatky amerických protiraketových střel v Doněcku i v sousední Makijevce. Rakety, kterými Ukrajinci obvykle likvidují ruské vysílače a pozemní radary, zřejmě mířily i na protivníkovy rušičky. Ty okupantům slouží k vytvoření oblastí chráněných před útoky naváděné munice.
Ničení rušiček je pak stěžejní zejména proto, že ruská i ukrajinská armáda používají k ničení nepřátelských bojových vozidel a pěchoty malé bezpilotní letouny naložené výbušninami. | Video: Video

Ruští vojáci podle týmu vyšetřovatelů nainstalovali na civilní budovy v městech systém Pole-21, jehož hlavním úkolem je rušit signál navigačních systémů střel a dronů. Vytváří tak takzvané "zóny smrti" pro drony, tedy oblasti, ve kterých operátoři ztratí kontrolu nad bezpilotními letouny a dojde k jejich uzemnění. "Nevylučujeme, že střely HARM mohly být zaměřeny na tyto systémy," uvedl Conflict Intelligence Team.

Americké řízené střely AGM-88 HARM 

Vysokorychlostní protiraketové střely americké výroby AGM-88 HARM mohly vystřelit ukrajinské stíhačky Mikojan MiG-29 a Suchoj Su-27. Obvykle je armáda okupované země používá k ničení ruských vysílačů a pozemních radarů.  

Jestli má Pole-21 nebo jiný protivzdušný systém dostatečný výkon na to, aby ho ukrajinské rakety mohly zaměřit, není dosud jasné. Rozsáhlý zásah proti rušičkám je však podle serveru Forbes naprosto nezbytný, má-li se Ukrajina v příštím roce dostat ze současné patové situace a dosáhnout smysluplného pokroku. 

Ukrajinské letectvo nemá v současnosti dostatek pilotů, bojových letounů ani munice, aby dosáhlo vzdušné převahy na více než tisíckilometrové válečné frontě. Stále má však šanci udržet ze vzduchu pod kontrolou alespoň frontovou linii. 

Ničení rušiček je pak stěžejní zejména proto, že ruská i ukrajinská armáda používají k ničení nepřátelských bojových vozidel a pěchoty malé bezpilotní letouny naložené výbušninami. Tyto na dálku ovládané drony jsou aktuálně třetí nejdůležitější zbraní, hned po dělostřelectvu a minách. Jestliže se některé z dvou armád podaří uzemnit nepřátelské drony (k čemuž dochází právě díky rušičkám) a zároveň zajistit funkci svých, získá v konfliktu významnou výhodu.  

Jako příklad takové situace udává server Forbes podzimní střety v ukrajinské vesnici Krynky, která leží v Chersonské oblasti v blízkosti východního břehu Dněpru. Ve snaze získat Ruskem kontrolovaný levý břeh řeky ukrajinská armáda systematicky ničila ruské drony a zároveň likvidovala protivníkovy rušičky. Díky tomu dokázali ukrajinští vojáci zcela ochromit ruské útoky bezpilotními letouny a zajistit si tak vzdušnou převahu. Ukrajinské drony útočit mohly. Ruské ne.

Přestože to neznemožnilo ruskému letectvu, aby na vesnici vrhalo silné klouzavé bomby, armáda nedokázala zorganizovat velký protiútok. Pokaždé, když se ke Krynkám přiblížilo ruské vozidlo, přiletěl ukrajinský dron a vyhodil ho do vzduchu, napsal Forbes.

Úspěšné ničení ruských rušiček ale nezávisí jen na operačních schopnostech Ukrajinců. ale i na vůli Američanů dále pomáhat, připomíná server. Další dodávky raket HARM budou možné jen za předpokladu schválení další americké pomoci.

Rusové s vojáky zacházejí jako s dobytkem. Situace u Avdijivky se brzo může zhoršit, říká bezpečnostní analytik (8. 12. 2023)

Situace u Avdijivky se brzo může zhoršit, říká Otakar Foltýn | Video: Jakub Zuzánek, Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy