Kyjev - Na východní Ukrajině se schyluje k hromadnému exodu, jaký Evropa nezažila několik desetiletí.
Místní jsou totiž vyděšeni panujícím bezprávím, kriminalitou a nedostatkem potravin i dalšího zboží základní potřeby, varoval po svém návratu z milionového Doněcku zástupce generálního tajemníka Spojených národů Ivan Šimonovič.
Všudypřítomný strach
Mnoha městům na východě a jihu Ukrajiny vládnou samozvaní starostové, podporovaní neoficiálními separatistickými milicemi. Ty nejenže obsadily administrativní budovy a vyhnaly zaměstnance kyjevské státní správy, ale v Doněcku či Luhansku vyhlásily "lidové republiky" nezávislé na Kyjevu.
"V Doněcku jsem cítil všudypřítomný strach, jenž nepramení pouze z obav o bezpečnost. Krom běžné kriminality místní děsí i to, že se může zhroutit sociální systém," podotkl Šimonovič v rozhovoru pro agenturu Reuters.
Úprk Ukrajinců na západ a dál do Evropské unie by podle něj dokonce mohl nabýt rozměrů z dob občanské války, která zmítala Jugoslávií v 90. letech minulého století.
Značná část obyvatel Ukrajiny podle Šimonoviče už nepočítá s tím, že by v rodné zemi zůstala. "Mnoho lidí se připravuje na odchod nejen ze strachu, ale i z touhy po lepším životě. Může jít o hromadný exodus, což by vyvolalo (v Evropě) obrovské problémy."
Chorvat vidí v ukrajinských problémech paralelu s konfliktem v bývalé Jugoslávii. "Bylo tragické, že politické řešení v Daytonu (uzavření mírové dohody - pozn. red.) přišlo až poté, co zemřelo 100 tisíc lidí," řekl Šimonovič a dodal, že doufá, že obě strany konfliktu udělají vše pro to, aby něčemu podobnému předešly.
Volby problém nevyřeší
Prozatímní vláda v Kyjevě stále doufá, že situaci uklidní předčasné prezidentské volby vypsané na 25. května. Sám Šimonovič to ale označil za "nepravděpodobné".
Mnoho voličů ve východní Ukrajině se ocitlo v područí proruských separatistů, předsedové a místopředsedové volebních komisí jsou unášeni a mučeni.
"Lidé jsou zastrašováni a kromě bezpečnostního rizika organizaci voleb komplikují také administrativní problémy," míní jeden z čelných představitelů OSN.
Bezmoc - byť neradi - ostatně přiznávají i sami politici. Hlasování se podle pondělního vyjádření ministra vnitra Arsena Avakova nebude moci uskutečnit "ve značné části východoukrajinské Doněcké a Luhanské oblasti".