Uganda zveřejnila jmenný seznam gayů

lem
8. 9. 2006 12:00
New York - Uganda zveřejnila na stránkách novin seznam gayů i s osobnimi informacemi. V zemi jim přitom stále ještě hrozí vězení či pronásledování.
Oslava své sexuální orientace i snaha upozornit na problémy. Takové jsou světové gay pride.
Oslava své sexuální orientace i snaha upozornit na problémy. Takové jsou světové gay pride. | Foto: Reuters

Seznamy údajných homosexuálů a jejich pronásledování jsou v případě České republiky naštěstí minulostí.

Naopak jsme se stali první zemí exkomunistické východní Evropy, těsně následováni Slovinskem, která se rozhodla svazky gayů a lesbických žen legalizovat.

Na světě však stále existují země, kde je pohlavní styk osob stejného pohlaví trestán smrtí nebo vězením a kde přiznání se k jiné sexuální orientaci, než je většinová heterosexualita, přináší útlak a pronásledování.

Uganda sexuální menšiny nechrání

V Ugandě se prestižní deník Red Pepper rozhodl zveřejnit jména a osobní informace pětačtyřiceti údajných homosexuálních mužů. V této africké zemi přitom stále ještě platí, že homosexualita je trestná a hrozí za ni tresty odnětí svobody.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Jižní Afrika povolí svatby homosexuálů
  • Gay pride, protesty na pokračování
  • Na průvod gayů zaútičili radikálové

Na tento krok si stěžuje americká organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch.

"Roky se vláda prezidenta Yoweri Museveniho snaží zastrašovat gaye a lesbické ženy. A osoby, které se angažují v dodržování lidských práv, čelí pronásledování," tvrdí zástupkyně Human Rights Watch Jessica Sternová.

"Momentálně se celou komunitou v Ugandě nese vlna obav, že stát namísto ochrany jejich práv přikročí k pronásledování."

V Ugandě přitom neexistuje antidiskriminační zákon chránící sexuální menšiny.

Nejsem gay, řekl politik a poslal editora za mříže

K podobnému případu došlo letos na jaře ve středoafrickém Kamerunu, kde se editor deníku Anecdote dostal na čtyři měsíce za mříže právě za to, že na stránkách svého deníku zveřejnil obdobný seznam padesáti osob i s fotografiemi.

Proti tomu se odvolal politik Gregoire Owona, který se na seznamu objevil a svoji homosexuální orientaci popřel.

Jedinou výjimnou na africkém kontinetu se tak stala Jihoafrická republika, která rozhodla o uzákonění sňatků homosexuálníxch párů.
Jedinou výjimnou na africkém kontinetu se tak stala Jihoafrická republika, která rozhodla o uzákonění sňatků homosexuálníxch párů. | Foto: Aktuálně.cz

Tlak vůči homosexuální komunitě v Kamerunu se přitom stále stupňuje a před časem bylo z univerzit vyloučeno více než třicet homosexuálních studentů. Podle kamerunských zákonů hrozí za styk osob stejného pohlaví trest od šesti měsíců do pěti let vězení.

K překvapivému kroku přistoupila také nigerijská vláda vedená prezidentem Olusegunem Obasanjem. Ten se rozhodl přijmout nový zákon, na jehož základě čelí trestu stejnopohlavní páry, které uzavřou manželství nebo se slavnostního aktu zúčastní.

Zákon počítá i s tím, že trestné bude také členství v gay klubech či organizacích, společný život stejnopohlavních párů nebo adopce.

Nadějí se stala Jihoafrická republika

Jedinou výjimkou na africkém kontinentu se tak stala Jihoafrická republika, která rozhodla o uzákonění sňatků homosexuálních párů. Pravděpodobně již příští rok se tak stane pátou zemí na světě a vůbec první v Africe, která k tomuto kroku přistoupí.

  • Jaká je situace gayů a lesbických žen ve světě ČTĚTE ZDE

Jihoafrický ústavní soud totiž před časem prohlásil, že odpírat gayům a lesbičkám právo na manželství odporuje ústavě, a poslancům parlamentu nařídil, aby upravili současný zákon o manželství tak, aby se vztahoval i na páry stejného pohlaví.

"Současná definice manželství je v rozporu s ústavou," řekl doslova soudce ústavního soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy